Çizgi roman dünyamızın usta çizeri Aslan Şükür vefat etti

12.04.2022
A+
A-

Çizgi roman kapaklarının usta çizeri Aslan Şükür hayatını kaybetti.

Çizgi roman dünyamızın usta çizeri Aslan Şükür vefat etti. Zagor’dan Mandrake’ye, Mister No’dan Kızılmaske’ye, Gordon’dan Judas’a kadar Türkiye’nin en sevilen çizgi romanlarının kapaklarına imza atan Aslan Şükür (77 yaşında) hayatını kaybetti.

Aslan Şükür kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı. 

Aslan Şükür, Tay Yayınları başta olmak üzere bir çok çizgi roman serisinin kapak resimlerini çizmişti. Türkiye’nin en başarılı kapak ressamları arasında yer alan Aslan Şükür, 1960 yıllarında Nehar Tüblek yönetimindeki Akşam Gazetesi’nin ilavesinde ve Hayat dergisinde çeşitli vinyet ve illüstrasyonlar hazırlamıştı.

Aslan Şükür, 1970 yılında çizdiği bir Tom Braks kapağıyla çizgi roman dünyasındaki kariyerinde hızla yükleme başladı. Yoğun talep üzerine periyodik çizgi roman dergilerinin kapak illüstrasyonlarını çizmeyi sürdürürken diğer işlerini zamanla bırakma durumuna geldi. 

Aslan Şükür’ün vefat haberini Desen Yayınları Twitter’dan duyurdu. Desen Yayınları’nın paylaşımında “On yıllar boyunca çizdiği çizgi roman kapakları ile hayal dünyalarımızın kontağını çeviren Aslan Şükür’ü kaybetmenin derin hüznünü yaşıyoruz. Çizgi roman dünyasının başı sağ olsun.” ifadeleri kullanıldı.

Aslan Şükür hakkında 

10 Şubat 1945 tarihinde Bafra, Samsun’da doğan Aslan Şükür, küçük yaşındayken ailesinin taşınmasından dolayı İstanbul’da yaşamaya başlamıştır. Pendik Lisesi’ndeki eğitimini yarım bırakarak turistik objelere resimler çizerek yeteneği doğrultusunda ilk çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

Aslan Şükür, 1960’lı yılların başında karikatürist Nehar Tüblek yönetimindeki Akşam Gazetesi’nin ilavesinde ve Hayat dergisinde çeşitli vinyet ve illüstrasyonlar hazırlamıştır. Babıali’de faaliyet gösteren bazı yayınevlerine kitap kapakları çizmiş, o dönemde Tay Yayınları’ndan çıkan çizgi romanların kapaklarını çizen Yücel Koksal’ın önerisiyle Sezen Yalçıner’le tanışmıştır.

Çizgi roman dünyamızın usta çizeri Aslan Şükür vefat etti

Yirmi beş yıldan fazla sürecek bir dostluk ve iş temposu 1970 yılında çizdiği bir Tom Braks kapağıyla beraber ivme kazanmıştır. Yoğun talep üzerine periyodik çizgi roman dergilerinin kapak illüstrasyonlarını çizmeyi sürdürürken diğer işlerini zamanla bırakma durumuna gelmiştir. Şükür, Tay Yayınları logosuyla okuyucuya ulaşan hemen tüm dergilerin kapak çizimlerini sonraki yıllarda tek başına hazırlamıştır. Zagor, Mister No, Tom Braks, Apo, Mini Ringo, Atlantis/Martin Mystere, Alaska/Ken Parker, Jeriko, Jil, Judas, Kızılmaske, Mandrake, Karaoğlan, Teksas, Tommiks, Flash Gordon ve benzeri pek çok kahraman onun canlı renkleri ve kompozisyonlanyla sunulmuş ve bu sayede çizgi roman severlerin kalbinde kendisine karşı her zaman özel bir sevgisi olmuştur.

ETİKETLER:
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.