Çizgi Romanı Yaşatanlar Sergisi Kadıköy’de

Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi, Çizgi Romanı Yaşatanlar sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi zamanında koleksiyonerler ve çizgi roman meraklıları bir araya gelecekler.

Çizgi Romanı Yaşatanlar Sergisi Kadıköy’de açılıyor. Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi’nde 28 Eylül 2019 tarihinde açılacak olan sergi 3 Kasım 2019 tarihine dek gezilebilir.

Çizgi Romanı Yaşatanlar sergisi Karikatür Evi ile Çizgi Roman Okurları Derneği birlikte düzenliyor. Sergi süresince çizgi roman üzerine söyleşiler de yapılacak. 

Karikatür Evi, Kadıköy Belediyesi’nin kültür sanat alanındaki özgün projelerinden biri. Karikatür Evi, Türkiye karikatürünün belleğinin tutulduğu ve mizahı yediden yetmişe her yaş grubuyla buluşturulduğu bir mekan.

28 Eylül – 3 Kasım tarihleri arasında sürecek “Çizgi Romanı Yaşatanlar” sergisi ve 29 Eylül’de gerçekleşecek “Koleksiyoner Buluşması“ söyleşisi Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi’nde düzenlenecek.

Sergi, 1950’li yıllardan başlayarak gazetelerde yayımlanan çizgi diziler ile çizgi roman kapaklarından oluşan özel seçkiyle kapılarını açıyor.

Çizgi Romanı Yaşatanlar sergisinde yerli üretim kahramanlardan Tarkan, Karaoğlan, Kara Murat; yabancı kahramanlardan Mister No, Zagor, Teksi, Kahraman Prens gibi onlarca kahraman arasından özenle seçilen orijinal eserler yer alacak.

Çizgi Roman Okurları Derneği Başkanı Önder Çakı ve dernek üyeleri Kudret Sabancı, Fuat Aktüre, Tanyel Ali Mutlu ve Çağrı Çalışır’ın kişisel koleksiyonlarından özenle seçilen sergide 42 sanatçının 52 eseri yer alıyor.

Çizgi roman koleksiyonerleri buluşuyor

Çizgi roman koleksiyonerleri sergi kapsamında bir araya gelerek söyleşi yapacaklar. “Koleksiyoner Buluşması” söyleşisinin moderatörlüğünü Emre Demirkol yapacak. Söyleşi 29 Eylül 2019 Pazar, saat 14.00’de düzenlenecek. 

Söyleşinin konuşmacıları Özgür Ateş, Haşmet Motugan ve Utku Uluer olacak. Konuşmacılar çizgi roman özelinde koleksiyonculuğun gizemli, eğlenceli ve sanatsal yönünü ele alacaklar.

Söyleşide koleksiyonerleri ve mizah dergisinde farklı karikatür ve tiplemelere hayat veren karikatüristleri tanımak mümkün olacak.

Sergide eseri yer alan sanatçılar: Abdullah Turan, Aslan Şükür, Ayhan Başoğlu, Bülent Arabacıoğlu, Bülent Morgök, Celal Kandemiroğlu, Cemal Dündar, Cengiz Üstün, Devrim Kunter, Eralp Noyan, Ergün Gündüz, Ersin Burak, Ertuğrul Edirne, Faruk Geç, Fatih Okta, Firuz Aşkın, Haslet Soyöz, Hikmet Yamansavaşçılar, İsmail Gülgeç, İsmet Kırdar, Mehmet Dal, Mehmet Ersoy, Necati Derya, Ömer Muz, Özcan Eralp, Ragıp Derin, Refet Kartal, Samim Utkun, Sezgin Burak, Suat Yalaz, Şahap Ayhan, Şahin Karakoç, Talat Güreli, Turgut Özalp, Turhan Selçuk, Uğur Durak, Ural Akyüz, Yalçın Dağlı, Yalçın Didman, Yıldıray Çınar, Yıldırım Örer, Yücel Köksal

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.