Picasso İzmir’de dört ay sanat severlerle buluşacak

18.09.2019
A+
A-

Sanat dünyasının iki yıldır konuştuğu Picasso-Méditerranée projesinin kapanışı İzmir’de yapılacak. Farklı ülkelerde 70 sergiyle gerçekleştirilen projenin finali İzmir’deki sergi ile gerçekleştirilecek.

Picasso İzmir’de dört ay sanat severlerle buluşacak

Picasso İzmir’de dört ay sanat severlerle buluşacak. Pablo Picasso’nin eserlerinden oluşan sergi bugün (18 Eylül 2019) Arkas Sanat Merkezi’nde açılıyor. Kübizm akımının öncüsü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun gösteri dünyasını konu aldığı eserlerinden oluşan sergisi dört ay açık kalacak. 

İzmir, 2 yıl önce başlayan Picasso-Méditerranée projesinin kapanışına ev sahipliği yapacak. Proje kapsamında farklı ülkelerde 70 sergi düzenlendi. Sanat alanındaki önemli bir projenin finalinin İzmir’de yapılacak olması ayrıca önemli. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sponsorluğunu yaptığı serginin tanıtımı yapıldı. Arkas Sanat Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı. Düzenlenen basın toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. 

Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 – 5 Ocak 2020 tarihleri arasında Pablo Picasso’nun eserlerine ev sahipliği yapacak.

Picasso’nun gösteri dünyasını konu aldığı önemli tabloları, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar serginin odak noktasını oluşturuyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de sanatın yedi dalında yeni eserlerin, farklı akımların oluştuğu bir kent iklimi yaratmak istediklerini belirtti. Soyer, Picosso sergisinin İzmir’in kültür-sanat hayatında önemli bir kilometre taşı olacağını söyledi

Hedefimiz İzmir’i kültür sanatın üretim merkezi yapmak 

Temel stratejilerinden birinin İzmir’i, yeniden bir kültür ve sanat üretim merkezi haline getirmek olduğunu dile getiren Başkan Soyer, şunları söyledi:

“Hedefimiz İzmir’de; sanatın yedi dalında yeni eserlerin, farklı akımların oluştuğu bir kent iklimi yaratmak. Bunu yaparken, Anadolu’nun sanata bakışındaki temel sırrı, somutu soyuttan çoğaltma felsefesini esas alacağımızı paylaşmak isterim. Zira dünyaya yön veren sanat eserleri, ancak soyut düşünme kabiliyeti olan toplumların eliyle ortaya çıkabiliyor. Bu sergi ile birlikte bizim Akdeniz çanağında hayata geçirmek istediğimiz çalışmalar doğrulanmış ve güçlenmiş oluyor. Kültür-sanatı tüketen değil birçok ekole ev sahipliği yapan, sanatın yedi dalında üretim yapan, buradan yeni ekollerin doğmasını sağlayacak bir iklim yaratmak istiyoruz. Bu yüzden Arkas Sanat Merkezi’nde açılan Picasso sergisi son derece değerli. İzmir’in kültür sanat tarihinde unutulmaz bir  kilometre taşı olacak.” 

Picasso-Méditerranée projesinin son durağı İzmir

Paris Picasso Müzesi Müdürü Laurent Le Bon, “Picasso’nun bütün ihtişamıyla sergilenmesinin zamanıydı. Bu sergide Picasso’yu farklı bir bakışla irdeleyen ve ilk defa sergilenen eserler göreceksiniz. 2 yıl önce başlayan Picasso-Méditerranée projesi  kapsamında 70 sergi yaptık. İzmir’de bu sergiyle etkinliği kapatmak sıradan bir olay değil. Akdeniz’in sembol kentlerinden biri varsa o da bütün olumlu özellikleriyle bu da İzmir’dir.” diye konuştu.

Sanatseverleri İzmir’e getirmesi beklenen serginin ana sponsorluğunu Türk Hava Yolları, resmi sponsorluğunu İzmir Büyükşehir Belediyesi, sergi destekçiliğini ise Allianz üstlendi.

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.