Cüneyt Arkın son yolculuğuna milyonların göz yaşı ile çıktı

01.07.2022
A+
A-

Dün hayatını kaybeden Türk sinemasının efsane jönü Cüneyt Arkın, iki ayrı tören düzenlenerek ebediyete uğurlandı.

Cüneyt Arkın son yolculuğuna milyonların göz yaşı ile çıktı. Türk sinemasının unutulmaz jönlerinden Cüneyt Arkın’ın vefatı ülke genelinde derin bir üzüntü yarattı. Arkın’ın son yolculuğunda milyonlarca seveni göz yaşı döktü. 

Sinemanın usta oyuncusunun son yolculuğu için iki ayrı buluşma gerçekleşti. İlk buluşma Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’ndeydi. İkincisi ise Teşvikiye Camisi’ndeki cenaze namazı… 

Cüneyt Arkın‘ın kalbi durmuş ve acilen hastaneye kaldırılmıştı. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Yeşilçam sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın’ın ölüm habere duyulduğunda her çevreden, her kesimden baş sağlığı ve üzüntü mesajları paylaşıldı. 

Cüneyt Arkın’ı ebediyete uğurlama töreninin ilke Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlendi. Sahneye konulan naaşının üzerinde Türk bayrağı ve çiçekler vardı.

Yapılan törende eşi Betül Arkın, “Ben bu kadar çok sevildiğini gerçekten bilmiyordum. Gitti, dünyayı kurtardı. Kendini kurtaramadı. Hep evinde ölmek isterdi, evinde öldü.” dedi.

Usta sanatçının Teşvikiye Camii’nde öğle namazını müteakip cenaze namazı kılındı ve binlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. 

Cüneyt Arkın birleştirici olmuş ne mutlu bize

Sanatçının oğlu Murat Arkın, babasının vatan ve millet sevgisine vurgu yaparak, şöyle konuştu:

“Hayatında hep ‘Milletim, halkım, vatanım’ dedi. Biz her şeyi ondan öğrendik. Satrançta yaptığım her hamlede o var. Attığım her adımda o var. Yüzerken attığım her kulaçta o var. Muhabbet ettiğim her insanın gözünde o var. Pek medyaya, sosyal medyaya bakamadım ama gelen mesajlardan, söylenenlerden şunu gördüm ve gurur duydum bir kez daha, dini, dili, ırkı mezhebi, rengi, politik görüşü ne olursa olsun, tüm insanlarımızın üzerinde anlaştığı, uzlaştığı birleştirici bir unsur olmuş Cüneyt Arkın. Ne mutlu bize, böyle bir değerimiz oldu” ifadelerini kullandı.

Filmlerini izleye izleye insan olmayı öğrendim

Oğlu Kaan Polat Cüreklibatır ise şunları anlattı:

“Babam hayatı çok zor ama dolu dolu yaşamış. Hafızalara kazınan filmleriyle ölümsüz karakterleriyle büyüdük. En önemlisi de filmlerini vatanına ve milletine olan sevgisini birleştirerek yapması oldu. Bir röportajında ‘Çocuklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz?’ diye sormuşlardı. Şu cevabı vermiş; ‘Ben çocuklarımın gülmesini, mutlu, iyi insan olmasını istiyorum.’ Çocuktum. Tabii iyi insan nedir anlamamıştım. Filmlerini izleye izleye iyi insan olmayı öğrendim. Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, mütevazılığı, en önemlisi iyi insanların hep kazandığını, kötülerin bir şekilde kaybettiğini öğrendik. Son kitabının yazılarını bana yazdırmıştı. Bütün bedeninin, ruhunun bana geçtiğini hissediyorum. Orada bir makalede şöyle diyordu; ‘Hayatı yaşamak cesaret ister’. Aslında kitabın özetiydi bu. Yaşama cesaretinin kendisiydi o.”

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.