Dali’nin Kadınları sahnede

10.10.2018
A+
A-

Tarihe iz bırakmış dört kadın ve bir ressam… Dali’nin Kadınları ilgi çekici bir hikaye ile sahnede. Tarihte bir araya hiç gelmemiş dört ünlü kadın sahnede izleyiciyi selamlıyor.

Dali’nin Kadınları sahnede yerini almaya hazır. Oyunun sahnelenmesi için geri sayım başladı. Marilyn Monreo, Edith Piaf, Virginia Woolf ve Frida Kahlo aynı sahneden seyirciyi selamlıyor. 

Dali’nin Kadınları adlı oyun Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu bünyesinde sahnelenecek.  Oyun, Erdi Işık tarafından kaleme alındı. Ali Düşenkalkar’ın yönetmenliğini yaptığı Dali’nin Kadınları oyununda başrollerde Hatice Aslan, Devrim Nas, Hande Soral, Gülin İyigün ve Açelya Devrim Yılhan rol alıyor. 

Hatice Aslan, Edith Piaf rolü ile izleyicinin karşısında olacak. Frida Kahlo’yu Hande Soral oynuyor. Gülin İyigün ise seksi yıldız Marilyn Monroe olarak sahnede yerini alıyor. Edebiyatın kült ismi Virginia Woolf’u oynayan ise Açelya Devrim Yılhan. Cinayeti sorgulayan kişi rolünü ise Devrim Nas oynuyor. 

13 Ekim Cumartesi, Zorlu PSM de tiyatro severlerle buluşacak olan oyunun son provaları yapıldı.  

Fantastik hikaye

Yönetmen Ali Düşenkalkar oyunla ilgili şunları söyledi: “Dünyada hiçbir zaman bir araya gelmemiş dört kahramanın başından geçmiş fantastik bir hikaye seyredeceksiniz. Bir kahramanın zihninde yarattığı bu seçkin kadınlar; Edith Piaf, Virginia Wolff, Frida Kahlo ve Marilyn Monroe. Dali’nin kadınları… Dünyanın en çılgın, deli ressamı Salvador Dali’nin verdiği bir davete giderler. Ve sürprizlerle dolu oyun başlar.”

Dali’nin Kadınları oyununun konusu

Dünya tarihinde büyük iz bırakmış isimler Marilyn Monroe, Virginia Woolf, Edith Piaf ve Frida Kahlo, Salvador Dali cinayetinde şüpheli konumundadır. Dali’nin öldürüldüğü bıçakta parmak izleri bulunmuştur. Kahramanımız, katilin kim olduğunu bulmaya çalışır ve böylece kendi iç dünyasını ve hayatını sorgularken bulur.

Ütopik bir evrende geçen, yer ve zaman kavramının kaybolduğu Dali’nin Kadınları her biri ayrı renk olan efsaneleri bir araya getiriyor. Çarpıcı ve değişik bir üslup ile sahneye aktarılacak olan ve absürt komedi olarak nitelendirilen, aynı zamanda müzikal, trajedi ve gerilim unsurlarının da olduğu oyunda izleyiciler, olağandışı bir yüzleşmeye tanık olacak…

“Dali’nin Kadınları” oyunu, Anadolu Efes’in katkılarıyla, HDI Sigorta’nın desteğiyle, Karnaval Radio Türkiye’nin radyo sponsorluğu ve Hürriyet’in medya sponsorluğu ile 13 Ekim Cumartesi Zorlu PSM de…

 

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.