Keşif filmi ile Çanakkale savaşına yolculuk

Keşif filmi 19 Ekim’de vizyona giriyor. Üç gencin sanal bir oyunla başlayan maceraları onları Çanakkale savaşına taşır.

Keşif filmi ile Çanakkale savaşına yolculuğa çıkılıyor. Sanal gerçeklik mi yoksa yaşananlar gerçek mi? İç içe geçmiş sorular yumağında üç gencin macerası beyaz perdeye yansıyor. 

Bilgisayar oyunu ile başlayan macerada üç gencin kendilerini Çanakkale savaşının ortasında bulmaları ve yaşadıkları keşif izleyiciye sunuluyor. 

Keşif filminin yönetmeni Volkan Kocatürk. Yapımcısı Irmak Atabek.

Keşif filminin başrollerinde Sude Zulal Güler, İbrahim Yıldız ve Burak Can, Yurdaer Okur, Pelin Akil ve Rüzgar Aksoy rol alıyor.

Birbirinden farklı hayat ve sorunları olan 3 gencin mistik bir bilgisayar oyunu vasıtasıyla kendilerini keşfetmek üzere zamanın farklı bir dilimine, “1915 Çanakkalesi”ne gitmesini konu alan “Keşif”19 Ekim’de vizyona giriyor. Keşif filmi 19 Ekim 2018 tarihinde vizyona giriyor.

Keşif filminin konusu

Farklı şehirlerde, sosyal çevrelerde ve aile ortamlarında yaşayan üç gencin ortak yanı, bilgisayara duydukları ilgi ve farkına varmadan aynı dijital oyunu takıntı haline getirmiş olmalarıdır.

Gençler, gizemli sorulara cevap vererek ilerledikleri oyunda bir zaman tünelinin kapısını açarlar. Böylece üç genç Çanakkale Savaşı içine düşerler. Neler olduğunu anlamaya çalışırlar. Geriye yani 2018’e dönebilmelerinin tek yolu oyunun kendilerine verdiği görevleri yerine getirmektir. Gençler savaşın ortasında evlerine dönmeye çalışırken bir yandan da kendilerini keşfediyor. Türk sinemasında pek rastlanılmayan zamanda yolculuk Keşif’te yapılıyor. 

kesif filmi afisi

Zor sorular ve hayatı keşif

‘Berk’, ‘Hasan’ ve ‘Esma’, özel hayatlarında yaşadıkları öfkeyi düşmanlarını öldürme üzerine oynanan bir bilgisayar oyununda deşarj etme yoluna gitmesiyle karşılarına çıkan ‘Düşman sandığın kişi gerçekten düşmanın mı? ve ‘Öldürmeye gerçekten bu kadar meraklı mısın?’ sorularının cevabını zamanda yolculuk yaparak Çanakkale Savaşı’nda cevaplamak zorunda kalacaktır.

Keşif filmi aksiyon, korku, drama, bilim-kurgu ve yer yer komedi unsurlarını beyaz perdeye yansıtıyor. 

Üç genç üç farklı hayat

Esma, bir sene önce kanserden babasını kaybetmiş ve annesinin işi nedeniyle Yalova’ya taşınmıştır. Vaktinde babasını ve insanları kurtarma arzusuyla hep doktor olmak istemiş ama babasını kaybedince tüm ideallerinden vazgeçmiştir.

Berk, dışarıdan harika bir hayata sahip, zengin ve popular bir çocuktur. İstanbul’da şık bir evde yaşar, okula şoförle gidip gelir ama sevgi ve ilgiden o kadar uzak büyümüştür ki içindeki öfke dinmek bilmez.

Hasan ise, Bitlis-Tatvan’da yaşayan oldukça düşük gelirli bir ailenin tek oğludur. Kardeşlerine bakmak için babasının tamirhanesinde çalışmak zorundadır. En büyük hayali uzay mühendisi olmak olsa da yaşadığı koşullarda bunun sadece bir hayal olduğunun farkındadır…

Bu üç gencin tek ortak özelliği, üçünün de hayattaki sorunlardan kaçmak için bilgisayar oyunu oynamasıdır.

Ayrı ayrı oyun oynayan üç gence de Keşif ‘ten mesajlar gelmeye başlar. Keşif karşıdakinin hayatıyla ilgili de bilgiye sahip bir çeşit yapay zekadır ya da mistik bir uygulama…

Keşif’ten gelen mesajları cevapladıkça Keşif onları daha da içine almaya başlar ve en sonunda üçü de kendilerini devasa zaman çarklarının ortasında bulurlar. Burası bir çeşit evrenin zaman makinasıdır. Her kapı farklı bir seçime, her seçim başka bir sonuca çıkmaktadır. Kapılarla ve çarklarla dolu bu uçsuz bucaksız alan onlara az sonra yaşayacakları deneyimin bir nevi habercisidir.

Zaman çarklarındaki kapıdan 1915 yılı Çanakkale’sine çıkan gençler ne birbirlerinden ne de ne yapacaklarından habersizdirler. Bir taraftan durumu anlamlandırmaya diğer taraftan hayatta kalmaya çalışacakları bir yolculuğa başlarlar. Şifreleri takip ederek buldukları cihaza göre bu oyunda72 saatleri ve ulaşmaları gereken bir hedefleri vardır. Ancak yolculuk bir noktadan sonra oyun olmaktan çıkar ve gençler kendilerini hem fiziksel hem de ruhsal olarak bir savaşın ortasında bulurlar. Keşif yolculuğunda karşılarına çıkan karakterler ve başlarında gelen olaylar, onların hayata başka açıdan bakmasını sağlayacak ve yaşamlarını anlamlandırmalarına olanak sağlayacaktır.

“Başkasını yenen kişi güçlüdür, kendini yenen kişi kahramandır”

 

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.