Demet Evgar Hedda Gabler ile tiyatro sahnesinde

Ünlü oyuncu Demet Evgar bu sezon Hedda Gabler ile tiyatroda olacak. Oyun İstanbul ve Ankara’da sahnelenecek.

Demet Evgar Hedda Gabler ile tiyatro sahnesinde

Demet Evgar Hedda Gabler ile tiyatro sahnesinde seyirciyle buluşacak. Tiyatro Pangar’ın yeni oyunu Hedda Gabler, Ekim ayında seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Oyun İstanbul ve Ankara’da sahnelenecek. 

Demet Evgar tiyatro sahnesinde Hedda Gabler oyunu ile seyircinin karşısında olacak. Ünlü oyuncu Norveçli yazar Henrik Ibsen’in yazdığı, Patrick Marber’ın uyarladığı oyunda rol alacak.

Hedda Gabler adlı oyunun rejisinde Mehmet Birkiye var. Sezonun iddialı oyunları arasında gösterilen Hedda Gabler, “Can sıkıntısının tragedyası” olarak tanımlanıyor.

Modern döneme damgasını vurmuş ve dünya çapında ses getirmiş bir metin olan Hedda Gabler, ülkemizde ilk kez bir özel tiyatro tarafından sahneye taşınıyor. 

Hedda Gabler adlı oyunun kadrosunda Demet Evgar, Tuğrul Tülek, Osman Karakoç, Yeşim Koçak, Tolga Çiftçi, Merve Satılan ve Nazan Diper yer alıyor. 

Hedda Gabler oyunun konusu

Hedda Gabler oyunun konusu ne? Hedda Gabler, bir kadın anti-kahramanın gözünden insanın modern dünyadaki yaşam amacını ve bu amacın varlığını sorgulatıyor.  

Hedda Gabler oyun özeti

Yaşamımızı anlamlı ve yaşanır kılan en önemli nedenlerden biri; bir amacın varlığıdır. Amacımızın niteliği, tartışılabilir ve hatta tümden yadırgatıcı olabilir. Bu amaca ulaşmada başımıza türlü belalar da gelebilir. Hatta yaşamımızı yitirebiliriz. Ama o korkunç ana kadar bile yaşama dürtümüzü yitirmeyiz

Eğer yaşamaya devam etmemizi sağlayacak bir amaca tutunamazsak bu sefer de “can sıkıntısı” bizi yavaş yavaş korkunç işkencelerle paramparça edebilir.

İbsen’in Hedda Gabler oyununu can sıkıntısının tragedyası diye de tanımlamak mümkün.

19yy’da kadının yaşam amacı, erkek egemen toplum tarafından belirlenmektedir.

Kadın ya kendine ait olmayan bu amacı kabul edip derin bir nevroza sürüklenecek ve yaşamını nevrozlar/histeri/panik ataklarla geçirecek.

Ya da kendine dayatılan tüm amaçları ret ederek toplum normlarının dışına çıkacak ve bu dışarı sürükleniş kendine yaşam alanı bırakmayan bir tragedyaya dönüşecektir.

Ve her iki halükarda da yavaş yavaş parçalanacaktır.

Peki bu travmayı aşabildik mi? İki seçeneğin de birbirinden tatsız sonundan kaçınmak için yaşam amacını seçmeyi kadına bırakabildik mi?

Ne dersiniz?

Peki ya Hedda Gabler’in çözümü?

Hedda Gabler ; 4-5-17-18 Ekim’de Das Das’ta, 10-11 Ekim’de Zorlu PSM’de ve 20 Ekim’de Ankara MEB Şura Salonu’nda tiyatro severler ile buluşuyor. 

 

Hedda Gabler oyunun künyesi 

Yazan                                : Henrik Ibsen

Uyarlayan                         : Patrick Marber

Çeviren                              : Beliz Güçbilmez

Yönetmen                         : Mehmet Birkiye

Sahne ve Işık Tasarımı : Cem Yılmazer

Kostüm Tasarımı             : Gamze Kuş

Müzik Tasarımı              : Çağrı Beklen

Hareket Tasarımı          : Tuğçe Ulugün Tuna

Yönetmen Yardımcısı  : Efsane Odağ

Afiş Tasarımı ve Fotoğraflar: Edze Ali

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.