Bedri Rahmi’nin evi koruma altına alındı

13.09.2019
A+
A-

Türk şiirinde ve resim sanatında önemli izler bırakan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Kadıköy’deki evi yıkılmaktan kurtuldu. Ev artık koruma altında.

Bedri Rahmi’nin evi koruma altına alındı. Ressam, şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Kadıköy’deki evi artık herhangi bir şekilde yıkılamaz. Daha önce çeşitli imar planları ile yol yapımı için yıkılması gündeme gelen Bedri Rahmi’nin evi resmi gazetede yayımlanan karar ile korunma altına alındı.

Türk edebiyatının ve resim sanatının önde gelen isimlerinden Bedri Rahmi Eyüboğlu 1975 yılında vefat ettiği güne dek bu evde yaşadı. Kadıköy Fenerbahçe Mahallesi’ndeki ev 2014 yılında imar planında yol alanında kalmıştı.

Bedri Rahmi’nin ailesi, imar planına itiraz ederek yeni yol düzenlemesi yapılmasını istemişti. Resmi gazetede yayınlanan karara göre İstanbul V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile Bedri Rahmi’nin evinin korunma alanına alındığı duyuruldu.

Bedri Rahmi’nin evi 1958 yılında mimar Turgut Cansever’in çizimleri ile inşaa edildi. Atölyesinin de bulunduğu bu evde Bedri Rahmi eşi Eren Eyüboğlu ile ölene dek yaşadı. 

Kadıköy’deki ev 2009’da korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillendi. Bedri Rahmi Eyüboğlu Evi olarak sanatçının eserleri ve baskı atölyelerinin yer aldığı bina, yüksek katlı apartmanlar arasında varlığını sürdürüyor.

Bedri Rahmi’nin evi ile müştemilatının projesi Türk mimarisinde iz bırakan isimlerinden Turgut Cansever tarafından çizildi. BU nedenle ev Cumhuriyet döneminin karakteristik mimari özelliklerini de taşıyor.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.