Demet Evgar’ın tiyatroda cep telefonu isyanına lazerli çözüm

20.03.2016
A+
A-

Tiyatroda cep telefonu kullanan izleyicilere lazerli uyarı yapılma uygulaması yaygınlaşıyor. Önce Çin’deki Büyük Şanghay Tiyatrosu ve Pekin’deki Ulusal Performans Sanatları Merkezi’nde başlayan lazer ışıklı uyarı uygulaması şimdi de Londra’da başladı. Pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kimi izleyicilerin bu tutumunu tiyatro oyuncusu Demet Evgar twit atarak eleştirmişti.

Oyun izlerken bile tiyatroda cep telefonu kullanananlara karşı uyarı amaçlı lazer tutulmasının Çin’den sonra Londra’daki Jermyn Street Tiyatrosu’nda yapılmaya başlandı. İzleyicilerin bazıları telefonları ile sahneden görüntü almaya çalışırken kimileri ise hem oyunu izleyip hem de başka amaçlarla kullandığı görülüyor. İşte bu tür telefonkoliklere karşı lazer ışıklı önlem bir caydırıcı önlem olarak uygulanıyor. 

Londra‘da bir West End tiyatrosu olan ‘Jermyn Street’ adlı tiyatro, oyun sırasında cep telefonlarını kullanan seyirciyi, üzerlerine lazer ışık tutarak uyarıyor.  Böylece diğer seyircileri ve oyuncuları rahatsız eden kullanıcılar ‘utandırılarak’ telefon kullanmaları engelleniyor. 

cep telefonu kullanan izleyici

Jermyn Street Tiyatrosu’nun sanat direktörü Anthony Biggs, gösterimler esnasında telefon kullanımının çok sinir bozucu bir şey olduğuna dikkat çekiyor ve telefon kullananları lazer ışığıyla uyarma yönteminin Çin’deki Büyük Şanghay Tiyatrosu ve Pekin’deki Ulusal Performans Sanatları Merkezi’nde hali hazırda kullanılmakta olduğunu anımsatıyor.

Tiyatroda cep telefonu kullanılmasının hem izleyicileri, hem de sanatçıları etkilediğini söyleyen Biggs, lazer kullanımının insanları utandıracağını ve oyunlarda telefon kullanımının önüne geçeceğini düşündüklerini söylüyor.

Yaptıkları şeyin yasal olmama ihtimalini de düşündüklerini söyleyen Biggs,”Telefonlarını her zaman kullanabilmek insanların hakkı” diyor. Uygulamanın zararlı yönüne de dikkat çeken sanat yönetmeni en çok çekindikleri şeyin, lazer ışığının telefondan kullanıcının gözüne yansıyarak, insanlara zarar verme ihtimalinin olduğunu vurguladı.

zeyir sırasında cep telefonu

2014’te meydana gelmiş bir olayı aktaran Biggs, bir aktörün sürekli olarak telefonunu kullanan bir izleyicinin kendini filme çektiğine inandığı için performansını yarıda kestiğini anlatıyor. Performansının büyük bir kısmında yarı çıplak olan oyuncunun bu sebepten ötürü rahatsız olmuş olabileceğini ekliyor. 

Geçtiğimiz günlerde oyuncu Demet Evgar da seyircilerin oyun esnasında sürekli cep telefonu kullanmalarıyla ilgili bir tweet atmıştı. Şu sıralar ’39 Basamak’ adlı oyunla sahnede olan Evgar, “Seyirciden bi isteğim olacak. Lütfen ama lütfen oyunda fotoğraf çekmeyin. Bu çok ayıp bişey. Kendinize 2 saat telefonsuz bi lüks yaşatın.” diye yazmıştı.

Kaynak: Radikal

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.