Devlet Tiyatroları 1 Eylül’de açılacak

18.08.2020
A+
A-

Yeni kültür sanat sezonuna yaklaşılırken Devlet Tiyatroları 1 Eylül’de perde açacağını duyurdu. Pandemi tedbirleri altında düzenlenecek gösterimler açık hava sahnelerinde ve kapalı salonlarda yapılacak.

Devlet Tiyatroları 1 Eylül’de açılacak. Pandemiyle birlikte gözler kapalı alanlardaki kültür sanat etkinliklerine çevrilirken Devlet Tiyatroları, 1 Eylül Salı gününden itibaren perde açacağını duyurdu.

Devlet Tiyatroları, koronavirüs tedbirleri alınarak sanatseverleri salonlarında ağırlamaya hazırlanıyor. 

Devlet Tiyatroları 2020-2021 yeni tiyatro sezonunun ilk biletleri internetten, “sanat cepte” uygulamasından ve Devlet Tiyatroları gişelerinden satışa sunuldu.

Devlet Tiyatroları, yeni sanat sezonu programında 17 oyun ilk kez sahnelenecek. Oyunlar açık hava mekânlarında sergilenirken, az sayıda salonun da kullanıma açılacağı belirtildi. 

Corona tedbirleri ile gösterimler 

Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına göre salonlarda koltuk planlaması yapılacak. Tiyatro salonunda izleyiciler maskeli bulunacak. Girişlere el dezenfektanları olacak. Gösterimler birer gün arayla yapılacak. Oyunların sergilenmesinin ardından salonlar dezenfekte edilecek.

Pandemiden dolayı ilk turda az kadrolu oyunlarla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan Devlet Tiyatrolarında Ankara Devlet Tiyatrosu üç, İzmir Devlet Tiyatrosu dört, İstanbul, Bursa, Adana, Diyarbakır, Antalya, Trabzon, Erzurum, Sivas ve Van Devlet Tiyatroları bir yeni oyunu tiyatroseverlerle buluşturacak.

Yeni oyunların yanı sıra geçen sezonda kapalı gişe oynayan ve sanatseverlerden yoğun ilgi gören “Reis Bey”, “Leyla ile Mecnun”, “Anna Karenina”, “Hamlet”, “Bir Nefes Dede Korkut”, “Shirley Valentine”, “Umut Kavşağı” gibi oyunlar da yeni sezonda perde açacak.

Ankara’da dört sahnede perdeler açılacak

Yeni sanat sezonunda salgın dolayısıyla az sayıda sahnesini açacak olan Devlet Tiyatroları, Ankara’da Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi, Akün Sahnesi, Küçük Tiyatro ve Stüdyo Sahne’de sanatseverleri ağırlayacak.

Küçük Tiyatro’da “Aşık Veysel” 1 Eylül Salı günü ilksahneleniş yapacak, “Sonsuzluk Kitabevi” 8 Eylül Salı günü Stüdyo Sahne’de, “Gökkuşağının Sonu” ise 15 Eylül Salı günü Akün Sahnesi’nde ilksahnelenişini yapacak. Geçen sezonun oyunu olan “Leyla ile Mecnun” da 1 Eylül Salı günü Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde perde açacak.

Devlet Tiyatrolarının ilk ay repertuvarında en fazla yeni oyun ise İzmir’de sahnelenecek. İzmir Devlet Tiyatrosu 2020-2021 tiyatro sezonuna dört yeni oyun ile başlayacak.

“İki Bekar”, “Vahşet Tanrısı”, “Cahide” ve “Yıldızların Altında” İzmir sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlardan.

“İki Bekar” 1 Eylül Salı günü, “Vahşet Tanrısı” 22 Eylül Salı günü ve “Cahide” 29 Eylül Salı günü Konak Sahnesi’nde, “Yıldızların Altında” ise 8 Eylül Salı günü Bornova Kültür Merkezi Bozkurt Kuruç Sahnesi’nde açık havada seyirci karşısına çıkacak.

Bölgelerdeki yeni oyunlar
“Her Şey Yolundaymış Gibi” adlı oyunun İstanbul Mecidiyeköy Stüdyo Sahne’de ilksahnelenişini yapacak olan Devlet Tiyatroları, Bursa Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’nde “Tarla Kuşuydu Juliet”i, Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde “Ezop-Tilki ile Üzüm”ü, Trabzon’da Atapark Haluk Ongan Sahnesi’nde “Aşk Bir şey Değildir”i, Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Orhan Asena Sahnesi’nde “Otelde Cinayet”i, Antalya Haşim İşcan Kültür Merkezi DT Sahnesi Küçük Salon’da “Yastık Adam”ı, Erzurum DT Sahnesi’nde “Ölümcül Oyun”u ve “Bu Bir Film Olsaydı”yı, Sivas Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi’nde “Eski Fotoğraflar”ı ve Van Kültür Merkezi Sahnesi’nde “Penceredeki Atlar”ı seyirciyle buluşturacak.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.