Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü Gönül Çatalcalı’ya verildi

09.09.2020
A+
A-

1995 yılından beri düzenlenen Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü Gönül Çatalcalı’nın “Hamdüsena Sokağı Kadınları” adlı romanına değer bulundu.

Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü Gönül Çatalcalı’ya verildi. Ödül Gönül Çatalcalı’nın “Hamdüsena Sokağı Kadınları” adlı romanına değer bulundu. 1995’ten beri verilen ödülün bu yılki sahibi Gönül Çatalcalı oldu.

Tekin Yayınları tarafından okurlarla buluşturulan “Hamdüsena Sokağı Kadınları” Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü’nü kazandı. 

Ömer Asım Aksoy 30 Ekim 1993’te aramızdan ayrılmıştı. 

Ömer Asım Aksoy’u dilci ve devrimci kişiliğiyle yaşatmak, düşünce ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak için Aksoy Ailesiyle Dil Derneği tarafından düzenleniyor.

Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü 1995’ten bu yana her yıl başka bir yazınsal yapıta veriliyor. Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü’nün 2020’de bir romana verilmesi duyurulmuştu. Bu yıl, 21 roman ödüle aday oldu.

Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü seçici kurulunda İnci Aral,  Sadık Aslankara, Turgay Fişekçi, Hidayet Karakuş  ve (aile adına) Sevgi Özel yer aldı. Seçici kurul ödülü, oybirliğiyle Gönül Çatalcalı’nın Hamdüsena Sokağı Kadınları  (Tekin Yayınevi) adlı yapıtına vermeyi kararlaştırdı.

Gönül Çatalcalı kimdir

Gönül Çatalcalı, Manisa Akhisar’da doğdu. Kendisini İzmirli, Karşıyakalı olarak tanıtıyor. Gönül Çatalcalı yazmaya öyküyle başladı. Romanlarıyla da edebiyat dünyasında yerini aldı.

Gönül Çatalcalı’nın Hamdüsena Sokağı Kadınları, kadın duyarlılığıyla tutucu çevrelere, toplumun bugününe ayna tutan bir yapıt.

Bütün dünyayı ve ülkemizi sarsan covit-19 nedeniyle Ankara’da 26 Eylül 2020’deki 88. Dil Bayramı törenle kutlanamayacak. Sağlıklı günlere erişildiğinde Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü Gönül Çatalcalı’ya sunulacak.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.