Dilan Çiçek Deniz hangi yazarın hayranı

Türkiye’nin tescilli güzeli ve dizi yıldızı Dilan Deniz Çiçek tam bir edebiyat tutkunu. Şiir yazıyor… yeraltı edebiyatı yazıyor… en çok hangi yazarı seviyor?

Dilan Çiçek Deniz hangi yazarın hayranı

Dilan Çiçek Deniz hangi yazarın hayranı? Türkiye’nin tescilli güzellerinden oyuncu Dilan Çiçek Deniz tam bir edebiyat tutkunu. Onu ekrandan izliyoruz. Ancak genç yıldızın edebiyatla olan ilişkisini kendisiyle yapılan bir röportajdan öğrendik. 

Tatlı Küçük Yalancılar’, ‘Bodrum Masalı’ ve ‘Çukur’ dizileriyle dizilerin aranan yıldızları arasına giren Dilan Çiçek Deniz’in edebiyata olan tutkusunda belki annesinin etkisi var. Annesi edebiyat öğretmeni. Türkiye güzeli oldu ve ardından oyunculuğa başladı. Ama O üniversitede karşılaştırmalı edebiyat okudu.

DOKUZ YAŞINDAN BERİ ŞİİR YAZIYOR

Dilan Çiçek Deniz bunu neden tercih ettiğini şöyle açıkladı: “Dokuz yaşımda şiir yazmaya başladım. İlk şiir kitabımı 15 yaşında çıkardım. Belki ileride bu işi yapmaya devam ederim diye de okumak istedim.”

Genç kadın melankolik olduğunu anlatıyor. Küçüklüğünden beri melankolik bir hali olduğunu söyleyen Dilan Deniz Çiçek, Sylvia Plath hayranı olduğunu anlatıyor :”Küçüklüğümden beri melankolik bir halim var. Sylvia Plath hayranıyım. Annem sonumun (intihar) onun gibi olmasından çok korkuyordu. Hatta dokuz yaşımda geceleri annemi “Şiirim geldi” diyerek yataktan kaldırıyordum. Ben söylüyordum, annem yazıyordu. Genelde dört satır, kısa ve vurucu şeylerdi. Şimdi denemeler yazıyorum, oyun metinleri çeviriyorum. Belki ileride sahnelerim.”

YERALTI EDEBİYATI YAZIYOR

Melankolik halinin devam edebileceğinden korktuğunu anlatan genç yıldız yeraltı edebiyatı yazdığını anlatıyor: “Hep öyle devam edeceğini düşünüp ben de tedirgin oluyordum. Ama şimdi iyiyim, daha enerjiğim. Gerçi yazarken yine içimden o melankoli çıkıyor. Sanki paralel evrenlerde yaşayan başka Dilan’larla bağlantıya geçiyorum. Hâlâ yeraltı edebiyatı yazıyorum. Tezer Özlü ve Mine Söğüt tarzı denemeler…”

Editör: Pelin Çite 

Reklam
Yavuz Rençberler
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.