Yaşar Kemal Gülriz Sururi’yi taciz etmiş

Polis çağırırım, deyince Yaşar Kemal ünlü oyuncunun peşini bırakıyor. Gülriz Sururi, Yaşar Kemal’in tacizine uğramış. Yıllar sonra bu anıya dair Gülriz Sururi “İnce Memed’in yazarıyım deseydi herşey olurdu” diye ince bir cevap veriyor.

Yaşar Kemal Gülriz Sururi’yi taciz etmiş

Yaşar Kemal Gülriz Sururi’yi taciz etmiş. Edebiyatımızın kıymetli isimlerinden Yaşar Kemal’e dair ilginç anıyı Soner Yalçın kitabında anlatmıştı. 2008 yılında yayımlanan “Siz Kimi Kandırıyorsunuz” adlı kitapta Soner Yalçın, Yaşar Kemal’in ünlü oyuncu Gülriz Sururi’yi nasıl sıkıştırıp ‘taciz’ ettiğini okurlarla paylaşmıştı. 

Ancak o günün sonunda Yaşar Kemal elbette ‘kazanan’ değil ‘kaybeden’ tarafta olmuş. Gülriz Sururi yıllar sonra bu anıyla ilgili “Bana İnce Memed’in yazarı olduğunu söyleseydi herşey olurdu” diye keyifli bir yanıt verdi. 

Soner Yalçın, kitabında Yaşar Kemal’e dair çok bilinmeyen anılarını paylaştı. Türk tiyatrosunun ünlü sanatçısı Gülriz Sururi ve ressam Mualla Eyüboğlu’na olan aşkını da anlattı.

LAF ATMIŞ

Gençlik yıllarında Yaşar Kemal, Gülriz Sururi’yi dolmuşta sıkıştırmış, hatta indikten sonra arkasından ‘Şişşt küçük hanım, tanışabilir miyiz’ diye seslenmiş. Soner Yalçın, kitabında yazar Yaşar Kemal’in tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi ve ressam Mualla Eyüboğlu ile yaşadığı veya yaşamak istediği ilişkileri de anlatılıyor.

POLİS ÇAĞIRIRIM

Soner Yalçın’ın, Gülriz Sururi’nin ‘Bir An Gelir’ isimli kitabından aktardığına göre, genç bir tiyatrocu olan Gülriz Sururi, bir gün Taksim’den dolmuşa biner. Dolmuşta bir genç sürekli kendisine bakmakta, hatta hafiften sıkıştırmaktadır da. Sururi, bir süre sonra buna dayanamayarak dolmuştan iner, ama cüretkar genç peşini bırakmaz. Birkaç adım sonra, iri yarı genç adam, genç kızın arkasından laf atar: ‘Hişt hişt… Küçükhanım, tanışabilir miyiz?’ Esmer delikanlı, genç kadının ‘Polis çağırırım’ sözü üzerine tacizden vazgeçer. Gülriz Sururi, bu ısrarlı ‘Anadolu çapkını’nın ismini çok geçmeden öğrenecektir: Yaşar Kemal!..

ATEŞLİ AŞK MEKTUPLARI

Soner Yalçın, kitabında Yaşar Kemal’in diğer gençlik aşkı ressam Mualla Eyüboğlu’na da değiniyor. Soner Yalçın’ın, Sabahattin ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun kızkardeşi ressam Mualla Eyüboğlu’nun anılarını anlattığı ‘Hitit Güneşi’ isimli kitaptan aktardığına göre, Yaşar Kemal nereye giderse gitsin, Mualla Eyüboğlu’na ateşli aşk mektupları göndermektedir.

Eyüboğlu, Yaşar Kemal’in kendisine karşı duyduğu aşkı şöyle anlatıyor: ‘Yaşar Kemal’i, ben Hasanoğlan’dan Ankara’ya Sabahattin ağabeyimi ziyarete gidip gelirken tanıdım. Ağabeyim tanıştırdı bizi. O zaman Göğçeli derdi kendisine. Daha Yaşar Kemal olmamıştı. tertemiz yürekli, mutevazı bir gençti. O yıllar aşık oldu bana (s.300)’ Ne var ki, Mualla Eyüboğlu, bu aşka karşılık vermeyecek, bir süre sonra da Robert Anhegger’le evlenecektir. Yaşar Kemal ise önce Tilda Hanım’la, onun 2001’de vefat etmesinden sonra ise Ayşe Semiha Baban’la hayatını birleştirecektir. 

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.