Dolmabahçe Sarayı’ndaki altın vazolar kayboldu mu?

22.06.2021
A+
A-

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri ağırlığı 46 kilogram olan som altından 2 vazonun akıbeti Meclis gündemine taşındı. CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Dolmabahçe Sarayı’nda daha önce var olduğu iddia edilen iki altın vazonun kaçırılıp kaçırılmadıklarını ve nerede olduğunu sordu. 

Dolmabahçe Sarayı’ndaki altın vazolar kayboldu mu? Türkiye’nin birbirinden kıymetli tarihi eserleri ile ilgili zaman zaman ‘kayıp’, ‘çalıntı’ haberleri gündeme geliyor. Son günlerde bu yöndeki iddialardan biri de Dolmabahçe Sarayı’ndaki iki alton vazoyla ilgili…

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Dolmabahçe Sarayı’nda her biri 46 kilogram ağırlığındaki som altından 2 vazonun akıbetini sordu. 

Mahmut Tanal’ın soru ve iddiasının muhatabı Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı elbette bir cevap verdi. Haberimizin içinde onu da okuyacaksınız.  

Tanal’ın gündeme getirdiği konu ve soruların detayına bakalım önce…

Dolmabahçe Sarayı’nda muhafaza edilen, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri ağırlığı 46 kilogram olan som altından 2 vazonun akıbetini Meclis gündemine taşındı. Tanal, vazoların kaçırılıp kaçırılmadıklarını ve nerede olduğunu sordu. 

O vazolar hiçbir zaman var olmadı

Milli Saraylar Başkanlığı Mahmut Tanal’ın iddiası üzerine yazılı bir açıklama yaptı. “Milli Saraylar’ın envanterinde yer alan 300 bini aşkın taşınabilir tarihi eserler içerisinde iddia edildiği gibi ’46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo’ hiçbir zaman var olmamıştır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Milli Saraylar Başkanlığı, 16 Haziran 2021 tarihinde CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın Dolmabahçe Sarayı ile ilgili kamuoyunu yanıltma amaçlı, mesnetsiz ve kasıtlı iftiraları üzerine açıklama yapma gereği duymuştur. Milli Saraylar’ın envanterinde yer alan 300 bini aşkın taşınabilir tarihi eserler içerisinde iddia edildiği gibi ’46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo’ hiçbir zaman var olmamıştır.

Doğal olarak eser var olmadığı için, hiçbir zaman Tanal’ın iddia ettiği gibi tefriş ve sergilemede de yer almamıştır. Bu nedenle, ‘Vazolara ne oldu?’, ‘Vazolar kaçırıldı mı?’ soruları da anlamsız ve art niyetlidir. Milli Saraylar, geçmişte olduğu gibi bugün de sorumluluğundaki tarihi ve kültürel hazineleri koruma ve en iyi şekilde geleceğe aktarma konusundaki hassasiyetini kararlılıkla sürdürecektir. Söz konusu iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulmuştur.”

Tanal fotoğrafları paylaştı

CHP’li Mahmut Tanal, Milli Saraylar’ın bu açıklamasının ardından sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir başka paylaşım yaptı. Tanal, bu kez söz konusu tarihi eserlerin fotoğraflarını paylaştı ve şunları kaydetti:

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.