Dublaj fiyatlarını Oyuncular Sendikası belirleyecek

Dublaj fiyatlarını Oyuncular Sendikası belirleyecek. Oyuncular Sendikası, uzun süredir bu konuda çalışıyordu. Beklenen karar açıklandı: 1 Ağustos tarihi itibarıyla seslendirme stüdyolarında taban fiyat uygulamasına geçiliyor. Yaklaşık 2 yıldır süregelen seslendirme taban fiyatları çalışmaları sonuca ulaştı. Seslendirme mesleğinde ilk kez bir alanda ‘taban tarife’ uygulamasına geçilerek seslendirme oyuncularının emeğine karşılık gelen ‘minimum’ değerlerin belirlenmesi üzerine önemli bir adım atıldı.

Oyuncular Sendikası, oyunculuk mesleğinin Türkiye’de hak ettiği standartlara gelebilmesi amacıyla kuruldu. Bu anlamda yoğun bir çalışma temposu içindeler. Bünyesinde; sahne, perde, ekran, mikrofon oyuncuları bulunduran sendika, tüm oyuncuların hakları için mücadele ediyor.

SENDİKA ONAYLI TABAN FİYAT

Yaklaşık 2 yıldır süregelen seslendirme taban fiyatları çalışmaları sonuca ulaştı. Seslendirme mesleğinde ilk kez bir alanda ‘taban tarife’ uygulamasına geçilerek seslendirme oyuncularının emeğine karşılık gelen ‘minimum’ değerlerin belirlenmesi üzerine önemli bir adım atıldı. 1 Ağustos tarihi itibarıyla yürürlüğe giren uygulamada Yabancı bir dijital yayın platformu olan  NETFLIX için Türkçe seslendirilen ve yayın süresi 20 dakika ve üzerinde olan dizi, film, belgesel vb. kayıtlarda seslendirme oyuncularına seslendirdikleri rollerin ağırlığına (derecesine) göre ödenmesi gereken ‘minumum’ ücretler artık sendika onaylı bir tarife ile belirlenecek.

Sendika’dan konuyla ilgili yapılan açıklamalar ;

Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul; “Oyuncular Sendikası bünyesinde yer alan mikrofon oyuncuları için iki yıllık çalışmanın sonucunda atılan adım, Türkiye’de fazla görülmeyen biçimde ‘sosyal diyalog’ yoluyla elde edilmiştir ve ‘sosyal diyalog’ sürecine devam edilerek mesleğin öteki yapılanmaya ihtiyaç duyulan alanları onarılacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Oyuncular Sendikası Seslendirme Yönetim Kurulu Üyesi Sercan Gidişoğlu; ” Yolumuz uzun çünkü seslendirme sektörü maalesef ürettiği artı değerin çok altında bir ekonomik karşılık buluyor, özellikle iç piyasada. Yani mesleğin çözülmesi gereken çok sorunu var. Ama artık sendikanın varlığı ve örgütlülüğümüz sayesinde yeni adımlar atacağımıza olan inancımız tam. Sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.”

Oyuncular Sendikası, tüm seslendirme oyuncusu üyelerini  sürece sahip çıkmaya, belirlenen kurallar doğrultusunda hareket etmeye ve yaşanan sorunları sendika ile paylaşmaya davet ediyor.

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.