Dünyanın en büyük tuval resmi 62 milyon dolar

24.03.2021
A+
A-

Dünyanın en büyük tuval resmi, 62 milyon dolara alıcı buldu. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentindeki Leila Heller Gallery’deki satış dudak uçuklattı.

Dünyanın en büyük tuval resmi 62 milyon dolar

Dünyanın en büyük tuval resmi 62 milyon dolara satıldı. Dubai’deki müzayedede satışa sunulan esere 62 milyon dolar verildi. Satış sonucunda eser en pahalı sanat eserleri arasına girdi.

Ressam Jafri, bu eserle Jeff Koons, David Hockney ve dijital sanatçı Beeple’ın ardından yaşayan dördüncü en pahalı sanatçı oldu.

“Journey of Humanity” yaklaşık olarak dört NBA basketbol sahası büyüklüğünde. Eser, Covid-19 salgınından etkilenen çocuklara para toplamak amacıyla İngiliz ressam Sacha Jafri tarafından yapıldı. Tamamlanması 7 ay süren tablo, 17 bin metrekare büyüklüğünde.

Sanat eseri, dünyanın en büyük sanat tuvali için Guinness Dünya Rekorunu elinde tutuyor. Jafri, tuvalin dört bağlantılı bölüme ayrıldığını, ilki “Dünyanın ruhunu” temsil ettiğini ve diğerlerinin doğaya, insanlığa ve daha geniş evrene atıfta bulunduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük tuval resmi 4 basketbol sahası büyüklüğünde.

Geliri hayır kurumlarına bağışlanacak

Satıştan elde edilen gelir Dubai Cares, UNICEF, UNESCO ve Global Gift Foundation dahil olmak üzere çeşitli hayır kurumlarına aktarılacak.

Prens William ile birlikte seçkin İngiliz yatılı okulu Eton’da eğitim gören ressamın eserinin yeni sahibi Altius Gestion International Holding’in CEO’su Andre Abdoune, yaptığı basın açıklamasında, Jafri’nin tabloya koyduğu sevginin inanılmaz olduğunu söyledi. İş insanı, “Çocukken yiyecek hiçbir şeyim yoktu. Hayatım boyunca çocuklara yardım etmeyi hedefledim” dedi.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.