Dünyaya Yön Verenler serisinde Macellan raflarda

Dünyaya Yön Verenler serisinde Macellan raflarda yerini aldı. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın ilgi ile takip edilen biyografi serisi “Dünyaya Yön Verenler” 40’ıncı kitapla devam ediyor. Serinin 40’ıncı kitabı “Macellan – Dünyanın Ucunu Aşmak” adıyla okurlarla buluşuyor.

Ünlü denizci ve kaşif Macellan’ın büyük yolculuğunun beş yüzüncü yılında “Macellan – Dünyanın Ucunu Aşmak” raflarda yerini aldı. 

Kitap, Laurence Bergreen tarafından kaleme alındı. Türkçeye çevirisi Ebru Kılıç tarafından yapıldı.

Kitap, dünyanın çevresini dolaşmadığı halde bunu yapan ilk insan olduğu yolunda şöhret yapan Ferdinand Macellan’ın 1519’un Eylül ayında çıktığı deniz yolculuğunu anlatıyor.

Kitapta üç bölüm bulunuyor: “İmparatorluk Arayışı”, “Dünyanın Ucu” ve “Ölümden Dönmek”. 

Eser, batıya doğru yelken açıp dünyanın çevresini dolaşarak doğudaki Baharat Adaları’na varmayı, buradan gemilerine yüklediği baharatlar ve dünyayı dolaşan ilk insan olmanın şanıyla dönmeyi amaçlayan bu büyük denizcinin yaşamına ışık tutuyor.

Akdeniz çevresinde Osmanlı’nın yükselip dünyanın başat güçlerinden biri haline geldiği ve yerkürenin öbür ucundaki Amerika’nın keşfedildiği bir çağda, sarsılmaz iradesi ve azmiyle nice zorlukları aşıp dünyaya yeni bir yol açan Macellan’ın hayatı ve asırlardır insanlığa ilham veren bu büyük başarısı, yazar Laurence Bergreen’in kalemi tarafından okura aktarılıyor.

Laurence Bergreen: Harvard Üniversitesi mezunu ABD’li yazar Laurence Bergreen’in Marco Polo biyografisi, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Yazdığı diğer kitaplar arasında Louis Armstrong ile Al Capone’un biyografileri de bulunmaktadır.

Ebru Kılıç: İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. İş Bankası Kültür Yayınları, Metis, Bilgi Üniversitesi Yayınları, Koç Üniversitesi Yayınları, Tübitak gibi önde gelen yayınevleri tarafından yayımlanmış yüzün üzerinde güncel siyaset, siyasal tarih, bilim tarihi ve popüler bilim çevirisi bulunmaktadır.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.