Duygu Asena’nın kitabı Aslında Özgürsün tiyatroda

Türkiye’deki kadın haklarının farkındalığında liderlik eden isimlerden olan gazeteci yazar Duygu Asena’nın Aslında Özgürsün adlı kitabı tiyatroya uyarlandı.

Duygu Asena’nın kitabı Aslında Özgürsün tiyatroda

Duygu Asena’nın kitabı Aslında Özgürsün tiyatroda sahnelenecek. Türkiye’deki kadın hareketinin sembol isimlerinden gazeteci yazar Duygu Asena’nın Aslında Özgürsün kitabı tiyatroya uyarlandı.

Kadının Adı Yok romanı ile 90’lı yıllara damgasını vuran, Duygu Asena’nın diğer kitabı Aslında Özgürsün ilk kez tiyatro sahnesine çıkıyor. 

Aslında Özgürsün, 2001 yılında okurlarla buluşmuştu. Duygu Asena’nın her iki kitabı Türkiye’de milyonlarca kadının haklarını ve bireysel özgürlüklerini farketmelerine yol açtı.

Aslında Özgürsün, kadınların hayatlarında farketmeden boyun eğdikleri konuları, tartışmaya açmıştı. Kitapta iki kadının hikayesi üzerinden kadın-erkek ilişkilerini yine farklı bir açıdan yansıtılıyor. 

Duygu Asena, bundan 13 yıl önce hayata veda etti. Asena’nın 9 kitabı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi okuma tiyatrosu olarak sahnelenmişti. Bir kitabı da sinema filmi yapılmıştı. 

Aslında Özgürsün tiyatro oyunu 

Aslında Özgürsün tiyatro oyunu ProjectAS Prodüksiyon Tiyatrosu’nun ilk sahne projesi. Yapılan açıklamaya göre Aslında Özgürsün oyunu çok yakında sahnede olacak. Oyunun hazırlık çalışmalarının bir yıldır sürdüğü belirtiliyor. 

Aslında Özgürsün oyununu Ali Kemal Güven tiyatroya uyarladı ve yönetti. Oyunun yapımcısı ise Seda Özkaraca.

ProjectAS Prodüksiyon Tiyatrosu, 2018 yılında Ali Kemal Güven ve Seda Özkaraca tarafından kuruldu. ProjectAS Prodüksiyon Tiyatrosu’nun kadınların başrolde ve önde olduğu, şehirli hikayeler anlatan, şık, derin ve cesur tiyatro projeleri üretmeyi hedeflediği belirtiliyor.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.