Azra Kohen Dinle Beni romanı ile geliyor

25.01.2019
A+
A-

Gör Beni romanı ile okurlarla buluşan Azra Kohen, yeni kitabın müjdesini de verdi. Gör Beni iki serilik roman olacak. Gör Beni romanını Dinle Beni takip edecek. Azra Kohen, Dinle Beni romanının 220 sayfasını yazdığını açıkladı.

Azra Kohen Dinle Beni romanı ile geliyor. Romanın 220 sayfasını yazdığını belirten Azra Kohen, Dinle Beni romanını Gör Beni romanından daha önce yazmaya başladığını söyledi.

Gör Beni romanı raflara çıkalı henüz bir hafta oldu. Azra Kohen, kitabın tanıtımı için çeşitli medya organlarıyla röportajlar yapıyor. Bunlardan biri de Radyo Trafik Marmara‘da Mert Erdoğan‘ın hazırladığı program oldu.

Gör Beni ve Dinle Beni seri roman

Azra Kohen, radyo programında Dinle Beni romanı ile ilgili kısa bilgi verdi. Bilindiği gibi Azra Kohen, seri romanlar yazmayı seviyor. Fi, Çi, Pi serisi ile Türkiye’de bu alanda ayrı bir üne sahip.Gör Beni ve Dinle Beni arasında bağ var. Bu bağı Azra Kohen şöyle anlatıyor: “Türkiye’de olan olaylar ve durumlar beni  kitabından önce Gör Beni kitabını yazmaya itti. Başta Dinle Beni kitabını yazmaya niyet ettim ve 220 sayfasını yazdım. O sayfaya geldiğimde ne kadar çok alt bilgi olduğunu ve bunu vermeden Dinle Beni’nin bilgisini vermenin insanın kafasını karıştırabileceğini düşündüm.”

Azra Kohen Dinle Beni romanı yazım aşamasını beklemeye aldığını belirtti. Yukarıdaki satırlardan da anlaşılacağı gibi Dinle Beni romanını yazarken, vermesi gereken pek çok alt bilgi olduğu için kafa karışıklığı yaratabileceğini düşünmüş. Bunun üzerine Gör Beni adlı kitabını yazmış. Gör Beni kitabı şu günlerde okurlarla yeni buluşuyor.

Gör Beni kitabı belli ki Dinle Beni için zemin oluşturacak. Gör Beni’yi okumadan Dinle Beni’yi okumak da çok anlamlı olmayacak belli ki… Azra Kohen, Türkiye’deki olaylar ve durumların Gör Beni kitabını yazmaya yönelttiğini belirtti. Dinle Beni romanının konusu ne? Dinle Beni romanı neyi anlatıyor? Azra Kohen henüz bu soruların cevabını vermedi. Ancak Dinle Beni roman konusu ile Gör Beni arasında bağ olacağını söyledi.

Azra Kohen, Mert Erdoğan’ın radyo programına katıldı.

Gör Beni romanı tepki çekebilir

Gör Beni romanı ile Dinle Beni iki seri roman olacak belli ki… Azra Kohen Gör Beni romanı ile ilgili radyo programında “Kitabın tepki çekebileceğini düşünüyorum” dedi.

Azra Kohen, Gör Beni romanını yazma nedenlerini ve Dinle Beni’yi neden beklettiğini şu sözlerle açıkladı:

“Gör Beni adlı kitabımla geldim çünkü vatanımın bugün bulunduğu durumda bu kitabı yazmak zorunda hissettim. Bu kitabın ardından ‘Dinle Beni’ tabiki gelecek. Bu kitap içinde anlattığım her şeyin hepimiz tarafından biliniyor ve anlaşılıyor olmasını isterim. Türkiye’de olan olaylar ve durumlar beni Dinle Beni kitabından önce Gör Beni kitabını yazmaya itti. Başta Dinle Beni kitabını yazmaya niyet ettim ve 220 sayfasını yazdım. O sayfaya geldiğimde ne kadar çok alt bilgi olduğunu ve bunu vermeden Dinle Beni’nin bilgisini vermenin insanın kafasını karıştırabileceğini düşündüm.”

GÖR BENİ ROMANININ İSMİNİN SIRRI NE? BU YAZI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR- TIKLAYIN

Gör Beni romanın tepki çekebileceğini söylüyor Azra Kohen. Bunun nedenini de romanda Atatürk için ‘o adam’ ifadesini kullanmasına bağlıyor. Ama bu ifadeyi kullanmasının da romanın kurgusu ve yazım tarzıyla alakalı olduğunu belirtiyor: “Kitabın tepki çekebileceğini tabiki düşünüyorum. Bir kere Atatürk’e, ‘o adam’ diyorum. Çünkü hikayeye karakterin zihninde var olan haliyle başlıyorum. Her zihinden bakmayı hepimizin öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Her haklılık kendi içinde haklıdır.”

Gör Beni romanın yazım süreciyle ilgili ise Azra Kohen, tarihi yazışmaları okuduğunu belirtiyor. Roman “İki Devrin Hikayesi” başlığı ile okura sunuluyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk dönemini kapsayan bir konusu var kitabın. Azra Kohen şöyle diyor: “Bu kitapta yapmak istediğim şey, kafa karışıklığını gidermek. Bunu için de çok okuma yaptım. O tarihlerdeki yazışmalara gittim. Bir sorunun cevabı iki ayrı uçta da var. Aynı soruya iki farklı cevap veren kaynak bulabilirsiniz ve bu çok rahatsız edici bir şey. O yüzden bu kitabı hazırlarken insanların fikirlerine danışmadım.”

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM