Edebiyatımızda iz bırakanların el yazıları ve eşyaları sergileniyor

Nazım Hikmet’ten Cemal Süreya’ya, Asım Bezirci’den Melih Cevdet Anday’a kadar pek çok şair ve yazarın el yazısı mektupları, eserleri ve çeşitli eşyaları Kadıköy’de edebiyat severlerle buluşacak.

Edebiyatımızda iz bırakanların el yazıları ve eşyaları sergileniyor

Edebiyatımızda iz bırakanların el yazıları ve eşyaları sergileniyor. Nazım Hikmet’ten Cemal Süreya’ya, Asım Bezirci’den Melih Cevdet Anday’a kadar pek çok şair ve yazarın el yazısı mektupları, eserleri ve çeşitli eşyaları Kadıköy’de edebiyat severlerle buluşacak.

Türkiye’nin bir anlamda ‘yazı arşivi’ Kadıköy’de düzenlenecek sergide edebiyat severlerin ilgisine sunulacak. Türkiye Yazarlar Sendikası Edebiyat Belgeliği tarafından düzenlenecek serginin mekanı Rasimpaşa’daki Kemal Tahir Halk Kütüphanesi.

Sergide Nazım Hikmet’in el yazısı şiirleri, Ece Ayhan’ın daktilosu, Cemal Süreya’nın mektupları yer alacak örneklerden bazıları. Asım Bezirci’nin taslakları, Enver Gökçe’nin yazı defteri, Melih Cevdet Anday’ın ilk baskı kitapları da sergilenecek.

Sergi, yazarlardan izler taşıyan yada onlara eşlik eden eşyalarla, nesnelerle oluşturulacak. Kimi edebiyatçının yazı gereçleri, kimisinin yaşamlarına tanıklık eden kişisel nesneler sergide yer alacak. Sergiyle, Türk edebiyatına ilişkin bellek oluşturulması amaçlanıyor. Türkiye Yazarlar Sendikası Edebiyat Belgeliği öncülüğünde Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle edebiyat tarihinin izlerini sürmek isteyenlere ışık tutulacak.

Edebiyatımıza iz bırakanlar için sergiyi Türkiye Yazarlar Sendikası hazırladı

Serginin tarihi 4 Aralık 2018. Açılış saat 12:00’de yapılacak.

Adres: Kemal Tahir Halk Kütüphanesi Rasimpaşa Mah. Taşköprü Cad. No:12 Kadıköy

 

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.