Yılın polisiye romanına Kristal Kelepçe ödülü

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği, yılın polisiye romanına Kristal Kelepçe ödülü verilecek. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan Yılın Polisiye Roman Ödülü için geri sayım başladı.

Yılın polisiye romanına Kristal Kelepçe ödülü

Yılın polisiye romanına Kristal Kelepçe ödülü verilecek. Türkiye Polisiye Yazarları Birliği, 2019 yılından itibaren yılın polisiye romanını seçerek Kristal Kelepçe ödülü vereceğini açıkladı. 

Yapılan açıklamada ‘Kristal Kelepçe: Yılın Polisiye Romanı’ ile ‘Kara Usta: Ömür Boyu Başarı Ödülü’ ve ‘Polisiye Edebiyat Onur Ödülü’ verme kararı alındığı bildirildi.

Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği (TPYB), bu ödüllerle dünyada ve Türkiye’de giderek artan bir ilgiyle karşılanan polisiye edebiyatı daha geniş çevrelerle tanıştırmayı hedefliyor. Polisiye alanında eser veren isimlere destek olmak ve yeni yazarların yetişmesine katkıda bulunmak da amaçların içinde yer alıyor. 

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği (TPYB), Türkiye’de polisiye edebiyatın geliştirilmesi, hak ettiği okur kitleleriyle buluşması, polisiye yazarlarının desteklenmesi ve dayanışması gibi amaçlarla 2017 yılında kuruldu. Sayıları yüze ulaşan TPYB kurucu polisiye yazarları arasında Ahmet Ümit de bulunuyor. 

TPYB, kuruluşundan itibaren çeşitli etkinlikler düzenledi. 20 yazarın 20 polisiye öyküsünün yer aldığı Kanlakarışık adlı ortak eseri Çınar Yayınları’ndan çıkardı. 

TPYB, 2019 yılından itibaren “Kristal Kelepçe: Yılın Polisiye Romanı Ödülü’ ile onursal kapsamda yer alan ‘Kara Usta: Ömür Boyu Başarı Ödülü’ ve ‘Polisiye Edebiyat Onur Ödülü’ vermeyi kararlaştırdı.

‘Kristal Kelepçe: Yılın Polisiye Romanı’ ödülü 1 Ekim 2018 – 31 Ağustos 2019 tarihleri arasında yayımlanmış romanlar arasından seçilerek verilecek.  

Belirlenen tarihler arasında yayımlanmış olan polisiye roman TPYB Değerlendirme Komitesi ve TPYB Yönetim Kurulu tarafından incelenip seçilecek. Sonuçlar 28 Eylül 2019 tarihinde yapılacak TPYB Olağan Kongresi’nde açıklanacak.

Ödül şartnamesi ve ilgili bilgi http://poyabir.com/turkiye-polisiye-yazarlari-birligi-polisiye-roman-odulu-sartnamesi/ adresinden edinilebiliyor.

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği, 2018 Eylül ayında gerçekleştirdiği ikinci büyük toplantısında Algan Sezgintüredi’yi başkan olarak seçti. Başkan yardımcılıklarını ise Ayşe Erbulak, Ercan Akbay, Yaprak Öz, Elçin Poyrazlar ve Doruk Ateş üstlendi

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.