Emrah Serbes tutuklandı

İki kişinin öldüğü trafik kazasının ardından senarist yazar Emrah Serbes, “kazayı ben yaptım” itirafında bulunarak tutuklandı. Emrah Serbes, kazanın üzerinden 6 gün geçmesinden sonra itirafta bulundu. Bu da herkesin dikkatini çekti.

Emrah Serbes tutuklandı

Emrah Serbes tutuklandı. Behzat Ç. dizisinin senaristi yazar Emrah Serbes, trafik kazasında ölüme sebebiyetten dolayı tutuklandı. Ancak yukarıdaki iki “sıradan haber cümlesi” öncesinde yaşananlar Emrah Serbes’in ünüyle birleşince konu büyük bir tartışmayı da peşi sıra getirdi. 

İzmir – Aydın Otoyolu’nda, 22 Eylül’de iki kişinin öldüğü trafik kazasına Emrah Serbes’in adı karışmıştı. Ancak ilk ifadelere göre ünlü yazar yan koltukta oturuyordu. Kazaya sebep olan otomobili Emrah Serbes’in arkadaşı Kenan Doğru kullanıyordu. Kenan Doğru, yağmurlu bir havada öndeki araca hızla çarptı. İfade böyleydi. Kazada 59 yaşındaki Ayhan Özçelik ve kızı 16 yaşındaki Zeynep Özçelik yaşamlarını yitirdi.

İLK İTİRAF TWİTTER ÜZERİNDEN 

Ancak 28 Eylül perşembe günü Emrah Serbes, aniden kendi twitter hesabından “

Torbalı Adliyesi’ne gelerek “Kazayı ben yaptım. Aracı ben kullanıyordum” dedi. Bu itirafın ardından tutuklandı. Ancak işte bu itirafla birlikte gerçekler de ortaya çıkmaya başladı. 

Cumhuriyet savcısına ifade veren Emrah Serbes, el yazısı ile yaptığı itirafı da sundu. Serbes ardından, tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakim karşısına çıkan Serbes, tutuklandı.

Türkiye’nin gündemine bir anda oturan bu itiraf ve adli gelişmeyi takip eden gazeteciler Emrah Serbes’in şu sözlerine şahit oldular: “Hayatını kaybedenlerin yakınlarından özür diliyorum. Hiçbir şey bir kızın genç kızın hayatı etmez. Yere batsın, Emrah Serbes. Benim adım Emrah Serbes, sonunda ‘T’ yok. Bundan sonra benim sonumda hiçbir şey yok. Ömür boyu bu vicdan azabıyla yaşayacağım, keşke ben ölseydim o kazada. Özür dilerim herkesten.” 

İTİRAF ETMEYEBİLİR MİYDİ? İTİRAFTAKİ ŞÜPHE ÇEKİCİ ZAMANLAMA

22 Eylül 2017 yaşanan kazanın üstünden 6 gün geçmişti. Emrah Serbes, itirafı twitter hesabından yaptı. Sonra adliyeye gitti. Emrah Serbes tutuklandı. Emrah Serbes, altı gün boyunca kazaya dair itiraf için neyi bekledi? Herkes bu soruyu merak ediyordu. Emrah Serbes, verdiği ifadede bu soruyu da cevapladı: “Baba ile kızını ben öldürdüm. Suçu üstlenen arkadaşım cezaevinde. Aradan günler geçtikçe bu vicdani sorumluluğu kaldıramayacağımı anladım.

Kazadan 6 gün sonra kazayla ilgili olarak Emrah Serbes, twitter hesabından “Teslim oluyorum. İtirafımdır” diyerek el yazısıyla hazırladığı itiraf mektubunu paylaştı. Behzat Ç. reyting rekoru kırmıştı. Şimdi de Emrah Serbes’in el yazısı ile yazdığı mektup ve yaşanan gelişmeler ‘izlenme rekoru’ kırdı.

Emrah Serbes, kaza sırasında aracı kendisinin kullandığını itiraf ettiği o mektupta şu cümleleri yazdı:

O KAZANIN SORUMLUSU BENİM

22.09.2017 tarihinde İzmir – Aydın otobanında meydana gelen kazanın sorumlusu benim. Bu kazada aynı aileden bir baba-kız hayatını kaybetti, anne ise yoğun bakımda. Ölen genç kız, bir çocuk, 16 yaşında. Hiçbir şey bir genç kızın hayatından daha değerli değildir.

ÇARPIŞMANIN ÖNÜNE GEÇEMEDİM

Bir rampanın ardından birden önümüze çıkan araca çarpmamak için elimden gelen bütün çabayı sarf ettim. Kaygan zemin nedeniyle yavaşlayamadığımdan direksiyonu bariyerlere kırdım. Ama çarpışmanın önüne geçemedim. Bariyerleri aşarak üç-dört takla attık ve sonunda demir tellere takılarak durduk. Açılan hava yastıkları ve aracın güvenlik sistemi nedeniyle kazayı hafif sıyrıklarla atlattık. Kaza esnasında yanımda oturan arkadaşım Kenan Doğu ile birlikte aracın sun roof’undan çıktık ve diğer aracın yanına gittik.

ŞOK NEDENİYLE OLAY ANINDA KAZAYI ÜSTLENMEDİM

Araçtakilerin nabızlarına baktım anne hâlâ hayattaydı. 112’yi aradık ama ambulans olay yerine çok geç geldi. Araçtan fırlayıp yolun kenarında yatan genç kızı görünce kendimi kaybettim ve bu şok nedeniyle olay anında kazayı üstlenemedim. Kazayı oturan arkadaşım Kenan Doğru üstlendi. Şu an suçsuz olduğu halde cezaevinde yatmaktadır. Kenan’ı Beşiktaş tribününden tanırım, senelerce birbirimizi kolladık. Bu hadise nedeniyle hiç kimseye bir şey söylemeden sonuna kadar cezaevinde benim için yatabilecek bir insandır.

SAVCILIĞA GELDİM, TESLİM OLUYORUM

Ama oradan günler geçtikçe bu vicdanı sorumluluğu kaldıramayacağımı anladım. Savcılığa geldim ve kendim teslim oluyorum. Hayatını kaybedenleri geri getirmeyecek olsa da cezam neyse çekmeye hazırım. Hayatını kaybedenlerin yakınlarından özür dilerim. Keşke bu kazada ben ölseydim. Hayatı boyunca haktan, hukuktan, adaletten bahsetmiş biri olarak bundan sonra doğan her gün benim için bir azap olacak. Suçun cezasından kaçabilirsin ama vicdanının azabından kaçamazsın.”

ŞOK EDEN İDDİALAR

Emrah Serbes’in yukarıdaki satırlardan oluşan mektubu ve savcılıktaki tutuklanmasının ardından şok eden iddialar ortaya atıldı. Ölenlerin ailesi olayın peşini bırakmamıştı. Savcılığa başvurarak MOBESE görüntülerini istediği ortaya çıktı. Emrah Serbes’in itirafının da işte bu talebin ardından gelmesi herkesin dikkatini çekti.

Kazayla ilgili soruşturmayı yürüten İzmir Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı iki gün önce kaza sırasında aracı kullanan kişinin tutuklanan Kenan Doğru olmadığı şüphesiyle soruşturma başlatmış. Bu kapsamda şoför hava yastığı üzerindeki kan örnekleri alınarak Kenan Doğru ve Emrah Serbes’ten alınacak örneklerle karşılaştırılması talimatını vermiş. Serbes’in itirafının bu talepten sonra gelmesi dikkat çekti.

22 Eylül’de Aydın Otoyolu’nda yaşanan kazada 59 yaşındaki Ayhan Özçelik ve kızı 16 yaşındaki Zeynep Özçelik yaşamlarını yitirmişti. Kazada sürücünün eşi 51 yaşındaki Nilgün Özçelik ise ağır yaralanmıştı. Kaza sonrası haberlerde İzmir’den Aydın yönüne giden Ayhan Özçelik yönetimindeki otomobile, arkadan gelen 34 NT 5005 plakalı otomobilin çarptığı, çarpmanın şiddetiyle Özçelik yönetimindeki otomobilin takla attığı bildirilmişti.

Editör: Cem Cengiz Yarar

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.