En iyi göç filmi For Sama seçildi

En iyi göç filmi For Sama seçildi. Uluslararası Göç Filmleri Festivali sona erdi. Festivalde Suriyeli Waad Al Kateab ve İngiliz Edward Watts’ın yönettiği For Sama (Sama İçin) belgeselinin En iyi Uzun Metraj film seçildi. 

Uluslararası Göç Filmleri Festivali, bir haftada yaklaşık 30 milyon izleyiciye ulaştı. Festival için ‘dünyanın en geniş katılımlı ve kapsamlı tematik film festivali’ tanımlaması yapılıyor. 

Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin kapanış töreni ‘artırılmış gerçeklikle’ düzenlendi. Oscar’a aday olan Suriyeli Waad Al Kateab ve İngiliz Edward Watts’ın yönettiği For Sama (Sama İçin) belgeselinin En iyi Uzun Metraj film seçildi.

Gecede 26 bin euro ödül dağıtıldı. İşte Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin tüm kazananları…

Suriye’de yaşanan iç savaşı genç bir annenin gözünden çarpıcı bir dille aktaran ve 2019’da Oscar adayı olan 7 ödüllü belgesel, 15 bin euro para ödülünün de sahibi oldu.

İtalyan yönetmen Costanza Quatriglio’nun Doriana Leondeff ile birlikte senaryosunu yazıp yönettiği, Afganistan’daki Taliban zulmünden kaçıp Avrupa’da yaşayan iki kardeşin hikayesini anlatan Oğlum Gibi/Just Like My Son ‘En İyi İlham Veren Senaryo’; 1979’daki İran Devrimi sırasında ailesiyle birlikte ülkesini terk edip Avusturya’da yaşamak zorunda kalan İranlı yönetmen Arash T. Riahi’nin imzasını taşıyan Oskar&Lilli ‘Jüri ÖzelÖdülü’nün sahibi oldu.

26 bin Euro dağıtıldı 

‘Unicef En İyi Kısa Film Ödülü’ Amelia Nanni’nin yönettiği Kıyının Çocukları/Children of the Shore, ‘Aynı Gemide Kısa Film Ödülü’ ise Zeynep Köprülü’nün yönettiği Orada/There filmlerine verildi. Nuri Bilge Ceylan başkanlığında dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı jürinin ‘en iyi’leri seçmek için dijital ortamda bir araya geldiği yarışmada 26 bin euro para ödülü dağıtıldı.

‘Göçün Çığlığı’ açılışta olduğu gibi Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin kapanış töreninde de sahnedeydi. Dünyanın dört bir yanından dijital olarak biraraya gelen sanatçılar Yemen Türküsü, Sarı Gelin ve Altın Hızma türkülerini seslendirdi.

Oylum Talu ile Reynmen gecenin sunuculuğunu üstlendi. 

Bir haftada 30 ülkeden, 45 filmin gösterildiği festival; ustalık sınıfları, atölyeler, konserler ve son teknolojilerin kullanıldığı yeni nesil sergileriyle dünyada yaklaşık 30 milyon izleyiciye ulaştı.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali ödül kazananları 

En İyi Uzun Metraj Film: Sama İçin / For Sama

Yönetmen: Waad Al- Kateab, Edward Watts)

En İyi İlham Veren Senaryo: Oğlum Gibi / JustLike My Son

Yönetmen: Costanza Quatriglio

Senaryo: Costanza Quatriglio, Doriana Leondeff

Jüri Özel Ödülü: Oskar&Lilli

Yönetmen: Arash T. Riahi
Oyuncular: RosaZant, LeopoldPallua

UNICEF En İyi Kısa Film Ödülü: Kıyının Çocukları/ Children of theShore

Yönetmen: Amelia Nanni

Aynı Gemi En İyi Kısa Film Ödülü: Orada/ There

Yönetmen: Zeynep Köprülü

 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.