En pahalı kadın ressam eseri 7.2 milyon dolar

Bir müzayedede satılan en pahalı kadın ressam eseri Muhammad Dervish Khan adlı portre oldu. Eser 7.2 milyon dolara alıcı buldu.

En pahalı kadın ressam eseri 7.2 milyon dolar

En pahalı kadın ressam eseri rekoru kırıldı. Muhammad Dervish Khan adlı portre 7.2 milyon dolara alıcı buldu. 18. Yüzyıl sonlarında yaşayan ressam Elisabeth Louise Vigee Le Brun tarafından yapılan portre kendi alanında rekor bir fiyata satıldı. 

Bir kadın ressamın satılan en pahalı eseri Muhammad Dervish Khan portresi oldu. Tablo, Sotheby’s Müzayede Evi’ndeki müzayede ile satıldı. Londra’daki müzayedede 170 eser satıldı. Toplam 67.8 milyon dolarlık satış gerçekleşti.

16. ve 18. yüzyıllarda yaşamış kadın sanatçıların eserlerine gösterilen ilgi dikkat çekti. Eserler, yüksek rakamlarla satıldı. 

Müzayedenin “Kadınlık Gururu” başlıklı bölümünde Elisabeth Louise Vigee Le Brun’ün 18. yüzyılın sonlarına tarihlenen Muhammad Dervish Khan Portresi adlı tablosu satışa konuldu.

Muhammad Dervish Khan Portresi, 7.2 milyon dolara satıldı. Bu satışla, bir kadın sanatçının müzayedede satılan en pahalı resmi rekoru kırıldı. 

Eser, 1788 tarihli. O dönem de çok ünlü olan bu portre 1789 yılında Paris’te sergilendi. Hintli bir elçinin beyaz kıyafetleriyle tasvir edildiği portre Elisabeth Louise Vigee Le Brun tarafından yapıldı. O dönemler gerçekten yaşamış olan Hintli elçiden Elisabeth Louise Vigee Le Brun’ün çok etkilendiği biliniyordu. Ressam Le Brun, uzun yıllar Marie Antoinette’in portrelerini resmetmişti. 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.