Enis Fosforoğlu’nun cenazesi toprağa verildi

Enis Fosforoğlu’nun cenazesi bugün Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ünlü tiyatro ustasının son yolculuğunda sanatçı dostları vardı.

Enis Fosforoğlu’nun cenazesi toprağa verildi

Enis Fosforoğlu’nun cenazesi toprağa verildi. İki gün önce geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybeden tiyatronun usta ismi Enis Fosforoğlu bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Enis Fosforoğlu, Büyükada’daki evinde kalp krizi geçirmiş ve kurtarılamamıştı. Ünlü tiyatrocu Enis Fosforoğlu’nun cenaze namazı Kadıköy Moda Camii’nde kılındı. Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi.

Fosforoğlu’nun cenaze namazı öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde bir tören düzenlendi. Vefat eden bir tiyatrocunun sahneden uğurlanması alışılagelinen bir vedalaşma. Her vedalaşmada elbette hüzün ve gözyaşı hakim. Son yolculuğuna tiyatro sahnesinde düzenlenen törenle uğurlandı. 

Enis Fosforoğlu’nun sahneden vedasında Galatasaray bayrağı dikkat çekti. Fosforoğlu Galatasaray Lisesi mezunuydu. 

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur.

Veda töreninde Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur bir konuşma yaptı. Usta sanatçıyı çocukluk döneminden tanıdığını belirten Uygur, “Hayat dolu, her gördüğümüzde sevgi ve saygıyla kucaklaştığımız bir ağabeyin arkasından konuşmak gerçekten çok zor” dedi.

Uygur, üzüntüsünü dile getirirken Enis Fosforoğlu hakkında şunları söyledi: “Çok kısa bir süre içerisinde kaybettik. 15 gün içerisinde bir duyduk ki hayata veda etmiş. Çok dik ve gururlu bir adamdı. Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısıydı. İlkelerinden asla ödün vermezdi. Onu tanımaktan onur duyuyorum” 

Enis Fosforoğlu’nun acısını yüreğinde en çok hissedenler ise elbette ailesinin fertleriydi. Kızı Seren Fosforoğlu babasının nezaketinden söz ederek “İltifatı, güzel sözü severdi, tatlı dilliydi. Sahnedeki en zor anım şu anda. Ben bundan 18 yıl önce böyle bir acı yaşadım. Annem giderken, ’30 yıllık aşkım, ona iyi bak’ demişti. Bunun ağırlığını hep hissettim üstümde.” diye konuştu. 

Enis Fosforoğlu’nun kızı ve oğlu göz yaşları içindeydi.

Özgür ruhluydu kendi tiyatrosunu kurdu

Seren Fosforoğlu, babasının çok özgür ruhlu olduğunu hatırlatarak, hayatına müdahaleyi hiç sevmezdiğini söyledi. Seren Fosforoğlu şöyle devam etti: “İşte bu özgür ruhu Devlet Tiyatrosu’ndan istifasını gerektirdi ve kendi özel tiyatrosunu kurdu. Türk tiyatrosunda birçok oyuncunun yetişmesine vesile oldu.”

Şiir gibi

Sanatçının oğlu Eren Fosforoğlu da babasının tiyatro aşığı bir oyuncu olduğunu vurguladı. Eren Fosforoğlu “İşini çok iyi yapardı. Özel bir Metin Oktay sevgisi vardı. Ben ona yetişemedim ama hep anlatırdı. Galatasaray aşkını beraber paylaşırdık. Maçları beraber izlerdik, imkan buldukça giderdik. Güzel şeyleri hep şiir diye adlandırırdı.” 

Babasının aynı zamanda çok duygusal, kibar ve vicdan sahibi bir insan olduğunu anlatan Eren Fosforoğlu, şöyle devam etti: “Bizi de öyle yetiştirmeye çalıştı. Keyifli olunca güzel şeyler anlatırdı, şakalaşırdık. Arkadaş gibiydik biz babamla. O güzel gözleriyle bize babalık yapardı. Çok şeyi içine atardı, çocuk gibi kendi dünyası vardı. Yaşım ilerledikçe ona ne kadar benzediğimin farkına vardım.”

Törende Çiçek Dilligil, Bora Ayanoğlu, Suna Keskin, Doğan Dileroğlu ve Nedim Saban da birer konuşma yaptı. Törene aralarında Sinan Benginer, Hamdi Alkan, Orhan Aydın, Ferdi Akarnur, Sumru Yavrucuk ve Fırat Tanış’ın bulunduğu tiyatro camiasından birçok isim katıldı.

Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. Taziyeleri sanatçının kızı Seren ve oğlu Eren Fosforloğlu’nun kabul ettiği cenazeye katılanlar arasında ise Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Ozan Güven, Erol Evgin, Edip Akbayram, Müfit Can Saçıntı ve Ediz Hun’un yanı sıra sinema ve tiyatro dünyasından birçok sanatçı yer aldı.

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.