Erdal Beşikçioğlu Nina oyunu ile sahnede

18.10.2019
A+
A-
Erdal Beşikçioğlu Nina oyunu ile sahnede

Erdal Beşikçioğlu Nina oyunu ile sahnede. Erdal Beşikçioğlu yeni bir oyun ile tiyatro sahnesindi. Nina adlı oyunun hem yönetmenliğini üstleniyor  hem de Elvin Beşikçioğlu ve Ünsal Coşar’la birlikte rol alıyor.

Nina, Tatbikat Sahnesi’nin yeni oyunu. Türkiye prömiyerinde tiyatroseverlerle buluştu. 

Oyunun uzun adı “Nina – İçi Doldurulmuş Martıların Hassasiyeti”. Ankara Tatbikat Sahnesi’ndeki Türkiye prömiyerine seyircinin yoğun ilgisi vardı. 

Nina oyunu, Anton Çehov’un önemli eserlerinden Martı’nın ana karakterlerinden biri. Diğerleri Treplev ve Trigorin. Çağdaş Romen yazarlarından Matei Visniec, Nina, Treplev ve Trigorin’i Bolşevik Devrimi döneminde yeniden yolculuğuna çıkararak oyunlaştırdı, Erdal Beşikçioğlu, Nina’yı yeniden yorumlayarak Tatbikat Sahnesi’nde izleyiciye sunuyor. 

Erdal Beşikçioğlu, Matei Visniec’in Martı’daki üç ana karakteri alarak Bolşevik İhtilali döneminde bir ütopya yarattığını söyledi. Bir aşk hikayesini sahnelediklerini belirten Beşikçioğlu şöyle dedi: “Bolşevik Devrimi sürecinde aşkın kişiler üzerinden anlatıldığı bir hikaye. Yer yer dışarıdan bakıyoruz ve gülüyoruz. Yer yer içinde onlarla beraber olup ağlıyoruz. Bütün duyguları beraber yaşadığımız şahane bir eser.” 

Erdal Beşikçioğlu eşi Elvin Beşikçioğlu ile oyunda rol alıyor. Nina karakterine hayat veren Elvin Beşikçioğlu “Bu üç karakter 15 yıl sonra Birinci Dünya Savaşı sürecinde karşılaşıyorlar, bir araya geliyorlar. Birbirlerine söylecekleri sitemler, özleyişler, arayışlar var, sistem üzerine bir şiirsel dünya içerisinde buluyorlar kendilerini. Aşka bakma biçimleriyle ilgili aşklar var” dedi.

Ünsal Coşar, “Treglev” rolünü canlandırıyor. 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.