Erşan Kuneri dizisindeki viski Ankara Viskisi

Erşan Kuneri dizisindeki bir sahne ile Türkiye’nin ilk ve tek yerli viskisi Ankara Viskisi yeniden gündeme geldi.

Erşan Kuneri dizisindeki viski merak ediliyor. Erşan Kuneri dizisinde seyircinin dikkatini çeken viski sahnesinde ekrana gelen Ankara Viskisi (Türk Viskisi) ile ilgili bilgiler neler?

Netflix’te ekrana gelen Cem Yılmaz filmi Erşan Kuneri’de sık sık viski sahneleri ekrana geliyor. Dizinin ilk sekiz bölümü seyirciye sunuldu.

Seyirciler Erşan Kuneri dizisinde Bluebox bölümünde dikkat çeken bir sahneyi izledi. Erşan Kuneri ve arkadaşları yaptıkları filmden para kazanamaz. Artık sıfırı tüketmişlerdir. Sahibi oldukları barda artık içecek bir içki kalmamıştır.

Erşan Kuneri’nin ikram ettiği Ankara Viskisi 

Alev (Ezgi Mola), viski ister. Ama viski dahil içecek bir şey yoktur. Masasında öyle otururken, ekrana birden bire Ankara Türk Viskisi görüntüsü gelir. Erşan Kuneri, cebinden çıkardığı Ankara Viskisi ile Alev’e gülümser. Alev şaşkındır ve “Ben bitti demeden bitmez diyorsun yani” sesiyle Erşan Kuneri’ye bakar.

Erşan Kuneri ise “Öyle demeyelim de nasıl başlarsa öyle biter” diyerek cevap verir. Masaya oturur ve sigaralarını yakarlar. Viski kadehlerine Ankara Viskisi doldurulur. Fonda Sezen Aksu’nun “Şimdi Bana Kaybolan Yıllarımı Verseler” şarkısı çalar…

Romantik bir sahnedir bu. Aynı zamanda da komik. Çünkü o masada az sonra Erşan Kuneri cebinden Alev’in poposunun fotoğraflarını çıkarır uzatır. Ardından da Alev, yanında getirdiği ortası delik “Canyoldaş” markalı sabunu Erşan Kuneri’ye uzatır. Bu sabun Erşan Kuneri’nin ismine ve maharetine atıfla üretilmiştir. 

Kısa bir konuşmanın ardından ise Erşan Kuneri, Alev’i dansa kaldırır. Barda sadece ikisi vardır… 

Erşan Kuneri’deki Türk viskisi 

Erşan Kuneri dizisindeki viski sahnesi seyircilerin dikkatinden kaçmadı. Ankara Viskisi ya da Türk Viskisi olarak adlandırılan bu viski ile ilgili bilgi araştırmaya başladılar.

Cem Yılmaz’ın Erşan Kuneri olarak oynadığı dizide Ankara Viskisi Türkiye’nin ürettiği ilk ve son viski olarak biliniyor.

Ankara Viskisi, Prof. Dr. Turgut Yazıcıoğlu’nun başında bulunduğu bir ekip tarafından 1956 yılında üretildi. Ankara Viskisi’nin yani diğer adıyla Türk viskisinin üretimi için Gaziantept’te özel bakır imbikler imal edildi. Fransa’dan meşe fıçıları getirtildi. Ankara Viskisi Ankara Bira Fabrikası’nda imal edildi.

Türkiye’nin ilk viskisi ve son viskisi olarak tanımlanan Ankara Viskisi islendirilmiş ve özel üretilmiş fıçılarda 6 yıl dinlendiriliyordu. Öyle özel bir üretimdi ki bu; 1963 yılında viski tadım kavramı henüz dünyada yokken İskoçya’dan uzmanlar getiriliyor ve tadım yapılıyordu.

Ankara Viskisi Avrupa klasmanındaydı 

Gelen tadımcıların hazırladıklara raporlara göre Ankara Viskisi, Avrupa viskileri arasında orta klasmanda kendine yer buluyordu.

Buna rağmen Ankara Viskisi hiçbir zaman hak ettiği değere ulaşamadı. Tadı konyak tadına benzetiliyordu ancak kesinlikle bir malt viskiydi.

Tekel’in özelleştirilmesinin ardından Ankara Viskisi üretimine son verildi. Yurtdışına bağımlılıktan kurtulmak için imal edilen Ankara Viskisi artık Tekel tarafından üretilmiyor.

Türkiye’nin ilk ve tek yerli milli viskisi Ankara Viskisi ya da diğer bilinen adıyla Türk Viskisi bu günlerde Erşan Kuneri dizisiyle tekrar gündeme geldi. İlk üretimi 1956 yılında yapılan Ankara Viskisi 2009 yılında Tekel’in özelleştirilmesi ile birlikte piyasaya veda etti. 

 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.