Evrenin Teni sergisinde soğan ekmek

Fatma Tülin’in Evrenin Teni adlı resim sergisinde soğan ekmek seçkisi yer alıyor.

Evrenin Teni sergisinde soğan ekmek. Fatma Tülin’in Evrenin Teni adlı resim sergisinde soğan ekmek seçkisi yer alıyor. Sergi  Tophane-i Amire’de.

Çağdaş Türk ressamlarından Fatma Tülin, tüm yapıtlarından ve değişik dönemlerinden “Evrenin Teni” adı altında derlediği bir seçkiyi sanat severlerle paylaşıyor. Evrenin Teni, 15 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe’de sergilenecek.

Birçok farklı yoruma yol açan ünlü resmi “Soğan-Ekmek“ le başlayan bu seçki, sanatçının yaratıcı gelişmesinin adımlarını yapıtlar aracılığıyla izlenebilmesine olanak sağlayacak.

Sergi Mekrur ve Manifesto işbirliğinde düzenleniyor. Sergide yer alan eserlerin çoğunluğunu sanatçının ana kaygısını belirleyen doğal nesne-insan gövdesi formlarının içerdiği plastisite kapsamındaki çalışmaları oluşturuyor.

Portre çalışmaları da yer alacak

Bunların yanısıra Fatma Tülin’in “yan yollar, sapaklar” şeklinde adlandırdığı dış mekan yorumları ve portre çalışmaları da sergide görülebilecek.

Zencefil köküyle insan gövdesi arasındaki formsal bütünlük…

Doğal nesnelerin ve özellikle kadın gövdesinin görsel anlamda içerdiği benzerlikler ve biçimsel bağlantılar sanatçının yapıtlarında soyutla somut olanın gelgiti niteliğinde gelişiyor. “Bir zencefil köküyle insan gövdesi arasındaki formsal bütünlük evrendeki sonsuz devinimi çağrıştırır.” diyen Fatma Tülin, zaman zaman yakın merceğe alarak yansıttığı nesne-gövde kıvrımları çalışmalarında erotik çağrışımlı dönüşümlere yol açıyor. Fatma Tülin, “Bütün tablolar dünyaya, dünyanın tenine, nesnelere, formlara dokunma ve onları tanıma isteğinin, görme yetisine ve algılama edimine eklemlenmesinin plastik sonuçlarıdır.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Fatma Tülin, çalışmalarını İstanbul ve Paris’te sürdürüyor. Tophane-i Amire’deki sergi, sanatçının yurtiçi ve yurtdışında açtığı 38’inci kişisel sergisi oluyor.

Editör: Serdar Tunatürk

ETİKETLER: ,
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.