Işıklı Düşlerim sergisiyle Pınar Ervardar

Resim ve fotoğraf gibi sanatın iki önemli dalında üretimlerini sürdüren Pınar Ervardar, “Işıklı Düşlerim” adını verdiği yeni sergisinde resmin ve fotoğrafın ışıkla girdiği ilişkiyi görünür kılıyor.

Pınar Ervardar’ın Işıklı Düşlerim sergisi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gezilebilir. Pınar Ervardar’ın “Işıklı Düşlerim” adındaki yeni sergisi Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde ziyarete açılıyor.

Resim ve fotoğraf gibi sanatın iki önemli dalında üretimlerini sürdüren Pınar Ervardar, “Işıklı Düşlerim” adını verdiği yeni sergisinde resmin ve fotoğrafın ışıkla girdiği ilişkiyi görünür kılıyor.

Pınar Ervardar, “ışık” üzerine odaklandığı bu sergide ışığı hem vizörden takip ediyor, hem de tuvalde bu arayışı sürdürüyor.

Pınar Ervardar’ın Işıklı Düşlerim sergisinden

Fotoğraf ile resim birleşiyor

Sanatçının 2017’de Florensa Bienali’nde, 2018’de Chianciano Bienali’nde Fotoğraf Dalı’nda iki 2.lik Ödülü alan “Ay Fotoğrafları” serisinin de yer aldığı bu sergi, fotoğrafın üretim dilini; resmin renkler, ışık ve çizgiyle kurduğu ilişkiyi birleştiriyor.

Sergide ay fotoğraflarının yanı sıra sanatçının resimlerinden oluşturduğu enstalasyonlarının uzun pozlama ışık oyunlarıyla çektiği yeni seri fotoğrafları ve bu seriden etkileşimli resimleri de Nazım Hikmet Kültür Merkezinde sergilenecek. Ervardar, fotoğraftan resme resimden fotoğrafa yolculuğunda ışıklı düşler kurarken, renklerin tuvaldeki ritmini de takibe alıyor.

Sanatçının izleyiciyi ilginç bir deneyime de sürükleyeceği ve 23 Kasım’da açılacak olan sergi 13 Aralık tarihine dek açık kalacak.

Pınar Ervardar

Pınar Ervardar kimdir? 

Pınar Ervardar, İstanbul 1955 doğumlu sanatçılarımızdan. 

Alman Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olan Pınar Ervardar, sanat çalışmalarına 1992’de Pemra/Yavuz Pilevneli ile seramik, 2000’de Yusuf Taktak ile resim çalışarak başladı.

1997’de Resim ve fotoğrafı yaşamın en önemli ifade aracı olarak tanımlayan Pınar Ervardar, farklı teknik ve malzemeyi biraraya getirerek oluşturduğu soyut kompozisyonlarında renk ve ışığın peşine düşer. Işık, gölge, kolaj ve dokular sanatçının hem resimlerinde hem de fotoğraflarında üzerinde çalıştığı ana ekseni belirler.

Pınar Ervardar’ın “Işıklı Düşlerim” sergisinden

Ödüller:

2017 Floransa Bienali, Fotoğraf Dalında 2.lik Ödülü

2018 Chianciano Bienali, İtalya, Fotoğraf Dalında 2. Ödülü

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi Koleksiyonunda resmi vardır.

Kişisel Sergilerden Seçmeler

2013 PhopPart à Paris” – Centre Culturel Anatolie 

2012 Nancy Belediyesi,Fransa

2005 Ayşe Takı Galerisi

2003 Atölye ‘83

Grup Sergilerinden Seçmeler

2018 Chianciano Bienali, İtalya

2018 Gagliardi Gallery, Londra

2016+2017+2018 ArtAnkara  Çağdaş Sanat Fuarı

2017 Floransa Bienali, İtalya

2016 D’Autres Couleurs, La Capitale Galerie, Paris

2012 Proje 4 L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi Koleksiyon Sergisi

https://www.pinarervardar.com/

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.