Expo 2016’da Buda’nın doğum günü kutlandı

31.05.2016
A+
A-

Antalya’da devam eden Expo 2016’da Buda’nın doğum günü kutlandı. Budizm’in kurucusu Buda’nın doğumu, aydınlanması ve ölümünü temsil eden Vesak Günü’nde Sri Lanka ve Nepal EXPO 2016 Antalya’da özel bir etkinlik düzenledi.

Vesak Günü, Budizm’in kurucusu Lord Buda’nın (Budha) doğum günü olarak kabul ediliyor. Buda’nın doğumu, aydınlanması ve ölümünü temsil ediyor.Buda’nın doğum günü dolayısıyla Nepal Bahçesi’nde göz alıcı bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik için Sri Lanka’dan dans ve müzik topluluğu geldi. Yerel kıyafetleriyle ve geleneksel danslarıyla beğeni toplayan topluluk Budist kültürünü anlatan gösteriler sergiledi.

Etkinliğe Sri Lanka Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza, Sri Lanka Ülke Komiseri Konsolos Dilani Weerakoon ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök de katıldı. Sri Lanka Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza, Budizm en önemli öğretisinin insanlık için barış olduğuna dikkat çekerek “Çiçek ve çocuk temasıyla barışa vurgu yapan EXPO 2016’da Vesak Günü’nü kutlamaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Kutlamalar için Nepal Bahçesi’nin seçilme nedeni ise içinde Stuba (Budist Tapınağı) bulunması ve Buda’nın doğduğu yer olması. 

budanın-dogum-gunu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KARARI İLE ULUSAL GÜN

Kutlamalar “Buddahanu Bhavena” şarkısı eşliğinde yapılan dans gösterisiyle başladı. Etkinlik boyunca Sri Lanka’dan gelen Ulusal Gençlik Dans grubu Budist kültürünü, Sri Lanka geleneklerini ve Lord Buda’nın öğretilerini temsil eden dans gösterileri sergiledi ve çeşitli şarkılar seslendirdi.

Mayıs ayının Lord Buda’nın hayatında meydana gelen 3 önemli olayı sembolize ettiğini anlatan Sri Lanka Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza,Bunlar Buda’nın doğumu, aydınlanması ve ölümüdür. Dünyanın her yerindeki Budistler bu özel günü mayıs ayında dolunayın oluştuğu gün kutlarlar. Bu sadece Sri Lanka’ya özgü bir gün değildir. 2000 yılında Birleşmiş Milletler’in kararıyla bugünün Uluslararası bir gün olarak kutlanmasına karar verildi” dedi.

Büyükelçi Amza, Buda’nın felsefesindeki öğretilerin barıştan yana olduğunu belirterek şunları söyledi: “Buda barıştan yanaydı. Bu anlamda EXPO 2016 Antalya’nın ‘Çiçek ve çocuk’ olan temasıyla da bunun çok iyi örtüştüğünü düşünüyorum. Çünkü çiçek ve çocuklar da barışı sembolize eder. Biz de bütün dünya için barış istiyoruz. Çünkü Lord Buda’nın öğretileri barıştan yanadır.”

budanin-dogum-gunu-03

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.