Haydarpaşa Garı kitap fuarı ile daha güzel

Haydarpaşa Garı kitap fuarı ile daha güzel

Haydarpaşa Garı kitap fuarı ile daha da güzelleşti. Türkiye’nin en bilinen tarihi sembol mekanlarından olan Haydarpaşa Garı’ndaki Kitap Günleri bugün başladı. 8. Kitap Günleri 5 Haziran Pazar akşamına kadar devam edecek. Kitapseverler hem kitaplarla hem de tarihi bir güzellikle buluşacak. Ziyaretçiler, havanın güzel olduğu şu günlerde Haydarpaşa Garı’ndan İstanbul’un tarihi silüetini seyrederek ayrıca keyifli zamanlar geçirecekler.

Kitaplar, yazarlar, sohbetler olacak elbette bu fuarda da. Ancak 8. Kitap Günleri’ni diğer fuarlardan ayıran en farklı özellik ise imza günlerinin bir kısmının tren vagonlarında yapılacak olması. Dileyen kitabını imzalatacak, dileyen de vagonlarda kitap okuyabilecek. Belediye tarafından temizliği yapılan iki tren bunun için okurları bekliyor.

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri tarafından düzenlenen Kitap Günleri, 100’ün üzerinde yayın evini tarihi mekanda bir araya getirdi. Haydarpaşa Garı kitap fuarı ile şenlenirken, 600 yazarın katılacağı bu güzel buluşmada 50’nin üzerinde söyleşi düzenlenecek.

8. Kitap Günleri’nin açılış töreni Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, onur konuğu Kadıköylü yazar Selim İleri, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu, Prof Dr. İlber Ortaylı, yayıncı, yazar ve kitap severlerin katılımıyla gerçekleşti.

Kadıköy Belediyesi 8. Kitap Günleri

HAYDARPAŞA’YI YAŞATACAĞIZ”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, açılışta yaptığı konuşmada tarihi ve kültürel bir miras olan Haydarpaşa Garı ile edebiyatı buluşturmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. 8. Kitap Günleri’ne katılan tüm yayınevleri ve yazarlara teşekkür eden Nuhoğlu “Haydarpaşa Garı’nın Anadoludan İstanbul’a ilk gelenler için açılan bir penceredir. Haydarpaşa’yı daha iyi anlatabilmek için kitaplarla buluşmayı burada yapmayı tercih ettik. Buraya gelen kitapseverlerle Haydarpaşa tarihini tekrar yaşayacağız. Kitap günlerinin geleceğe açılan bir kapı olarak o trenlerin buradan tekrar hareket etmesini Haydarpaşa Garını tekrar canlanlandıracağı düşüncesindeyim” dedi.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu ise “Haydarpaşa gardır, gar kalacaktır. Buradan biz trenlere binip yolculuk edeceğiz.” sözleriyle aslında bir de serzenişte bulundu. Zeynioğlu’nun bu sözleri elbette bu tarihi mekanla ilgili ortaya atılan çeşitli iddialara yönelikti. O iddialardan biri tarihi garın otel olacağına yönelikti.

Zeynioğlu kitap günlerinin Haydarpaşa Garı’nda yapılmasının bu nedenle daha da kıymetli olduğunu belirtti. 8. Kitap Günleri onur konuğunun Selim İleri olmasının da çok önemli ve değerli olduğunu söyleyen Zeynioğlu, “Selim İleri Kadıköy’ün yetiştirdiği ender yazarlardan biridir” dedi.

SELİM İLERİ: TÜM İSTEĞİM İNSANLARI BARIŞTA GÖRMEK

Açılışta konuşan kitap günlerinin onur konuğu Selim İleri “Burada sizlerle birlikte olmak beni yıllar öncesine çok eskilere götürüyor. Artık yolun sonundayım. Önümde tasarılar, hayaller yok. Buna gülümsediğim de oluyor. Bütün istediğim yeryüzünün insanlarını uçsuz bucaksız barışta görmek.” dedi.

Fuarın onur konuğu olmasının onu çok heyecanlandırdığını ifade eden Selim İleri şöyle devam etti “Sevgili Kadıköy’ünde en yakın yoldaşım kitaplar, eserlerle tanıştım. Bütün hayatımın anlamı oldular. Kitaplara şimdi gözyaşlarıyla teşekkür ediyorum” dedi.

Kadıköy Belediyesi 8. Kitap Günleri

YÜZLERCE YAZAR OKURLA BULUŞACAK

1-5 Haziran tarihlerinde Haydarpaşa Gar İstasyonu peronlarında gerçekleşecek 8. Kitap Günleri‘nde pek çok usta yazar ve etkinlik okuyucu ile buluşacak. Beş gün boyunca sürecek etkinlik ve imza günlerinde Ataol Behramoğlu, Taner Timur, Onur Caymaz, Adnan Özyalçıner, Enver Aysever, Mine Kırıkkanat, Onur Öymen, Buket Uzuner, Emre Kongar, Özgür Mumcu, Hüsnü Mahalli, Mustafa Sönmez gibi pek çok usta yazar ve şair kitaplarını imzalayacak.

Kitap Günleri’nde ellinin üzerinde söyleşi, panel ve belgesel gösterimi de yapılacak

ÜÇ NOKTADAN RİNG SEFERLERİ

Kadıköy Belediyesi, Haydarpaşa Garı’na okurların kolay ulaşabilmesi için 3 noktadan ring seferleri düzenleyecek. Bostancı, Haldun Taner Sahnesi ve Uzunçayır Metrobüs İstasyonu’nda her saat başı kalkacak araçlar okurlara Haydarpaşa’ya taşıyacak. Kitap Günleri 1-5 Haziran tarihleri arasında 10:00- 22:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.