Fatih Reşat Nuri Sahnesi yeniden inşaa ediliyor

Ayfer Gürbüz
Edebiyat ve şarkılar onun için hayatın ta kendisi. Romanlara vurgun. Şarkılara sürgün. Kitaplardaki ruhların, şarkılardaki notaların peşinde. Aynı zamanda iki de evladın… İletişim: alesperler@gmail.com

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na bağlı olan Reşat Nuri Sahnesi yeniden inşaa ediliyor. Temel atma töreni yapılan yeni sahne 379 koltuk kapasiteli olacak.

Fatih Reşat Nuri Sahnesi yeniden inşaa ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na bağlı olan Fatih Reşat Nuri Sahnesi, modern bir görünüme kavuşmak üzere yeniden inşa ediliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sahnenin temelini atarak bu önemli projenin başlangıcını resmen duyurdu.

Temel atma törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Özel, İBB Kültür Daire Başkanı Tolga Volkan Aslan, Şehir Tiyatroları Müdürü Oytun Askeroğlu, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcıları Emrah Özertem, Can Başak, Tankut Yıldız ve sanatçılar Zihni Göktay, Cem Karakaya, Yıldıray Şahinler, Sevil Akı, Bahtiyar Engin, Ertan Kılıç katıldılar. 

Yeniden inşa edilecek olan Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nin özellikleri, modern tiyatro gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlandı.

Sahne, 379 koltuk kapasitesi ve 1771 m² inşaat alanı ile geniş bir kullanım alanı sunacak. Yenilenen sahnede, esnek meydan sahnesi ve 5 hareketli parçadan oluşan modern bir sahne düzeni bulunacak. Sahne derinliği isteğe bağlı olarak artırılabilecek ve orkestra çukuru oluşturulabilecek.

Sahnenin etrafına yerleştirilecek teleskopik tribünler, esnek kullanım imkanı sağlayacak ve salonun farklı etkinliklere uygun hale gelmesini sağlayacak. Tribünler katlandığında, sahne zemin kotuna indiğinde ise 460 m²’lik net kullanım alanı elde edilecek. Bu özelliklerle Fatih Reşat Nuri Sahnesi, modern tiyatro ihtiyaçlarına cevap verecek bir yapıya dönüşecek.

Temel atma törenine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra birçok sanatçı ve kültür yöneticisi de katıldı. Yeniden inşa edilecek olan Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nin, 29 Ekim’de tamamlanması ve tiyatro severlerle buluşması planlanıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.