Fatih’in fermanı Londra’da müzayedede

12.10.2021
A+
A-

Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed’in Zağanos Paşa’nın imaretleri için verdiği ferman, Londra’da yaklaşık 1 milyon TL açılışla müzayedede alıcısını bekleyecek. 

Fatih’in fermanı Londra’da müzayedede satışa çıkarılacak. Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed tarafından Vezir-i Azam Zağanos Paşa’nın imaretleri için verdiği Hicri 866 tarihli (1462) ferman, İngiltere’nin başkenti Londra’da müzayedede alıcısını bekleyecek. 

21 Ekim 2021 Perşembe günü Londra’da yapılacak olan “Exceptional Islamic Ottoman & Indian Art Sale” adlı müzayededeki en dikkat çeken eser olarak Fatih Sultan Mehmed Han’a ait tuğralı ferman gösteriliyor. 

Ferman, ‘Bismillah’ ile başlıyor. Arapça harflerle el yazısı ile siyah mürekkep kullanılarak yazılan fermanda Zağanos Paşa’nın vakfı yazısı kırmızı bir dokuma ile kısmen güçlendirilmiş.

Yazıların altında fermana tanık olanların da imzası bulunuyor. Fermanın üzerinde Fatih Sultan Mehmet’in tuğrası, son satırda da tarih bulunuyor.

1-10 Cemaziyelevvel 866 (01-10 Şubat 1462) tarihindeki fermanda yazılanlar kısaca şöyle;
Ferman Zağanos Paşa’nın Balıkesir’de yaptırdığı imaret için Saruhan Sancağı’na bağlı Danişmendli, Süleymanlı Büyük Meder, Küçük Meder, Maracaviran, Numanlı köyleri ile Balıkesir’e bağlı At ve Türkeli köyleri ile yine Balıkesir’de Bakırcılar ve Mellahlar çarşısında vakfettiği dükkanların Fatih tarafından koruma altına alındığı ilan ediliyor. Ferman da tanık olarak Kirmastı Kadısı, Beytülmal Müfettişi, Evkaf Nazırı, Mihaliç ve Balıkesir Kadıları’nın da onayları var.

Ferman için 1 milyon lira açılış 

Fermanın satışını yapan mezat sahibi Plakas Auctions, fermanın 114 santim uzunluğunda ve 20,5 santim genişliğinde, 21 kat, kırmızı tekstil ile kısmi güçlendirmeler yapılmış bir eser olduğunu belirtirken açılış fiyatının da 80 bin paund (980 bin TL) olduğunu söylüyor. On-line yapılacak müzayede Fatih Sultan Mehmed Han’ın fermanının satışının çok çekişmeli olacağını ileri sürüyor.

 

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.