Fazıl Say’dan “Mozart Maratonu”

09.06.2015
A+
A-

43. İstanbul MüzikFestivali konserleri kapsamında müzik severler Fazıl Say’ın dört günlük ‘Mozart maratonunu’ izleyecekler. Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say,  İstanbul’un dört ayrı mekanında Mozart’ın piyano sonatlarıyla oluşan bir ziyafet sunacak.

9 Haziran Salı saat 20.30’da Kadıköy’deki Süreyya Operası’nda başlayacak olan Mozart maratonu  11 Haziran Perşembe 20.30’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi’nde sürecek. 12 Haziran Cuma 21.00’de Heybeliada Aya Triada Manastırı, 13 Haziran Cumartesi 20.30’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Fazıl Say izleyenlerle buluşarak marotunu tamamlayacak. Konserler öncesinde ‘Mozart/ Bir Yaşamöyküsü’ kitabının yazarı Aydın Büke ile Mozart üzerine söyleşi gerçekleştirilecek. Biletler Biletix ve İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Mozart’ın müziği için Fazıl Say “paralel bir evren gibi” tanımlamasını yapıyor.  Say “Gülüp dans ettiğimiz bu mutluluk anlarında çalgı çaldığımızı unuturuz. Mozart’ın müziği yüzyıllardır bize hep insanların özgün ve olumlu yanlarını hatırlatır. Eserlerindeki sevinç dolu anlatım nereden gelir? Onlar zafer öyküleridir aslında: İnsan sevgisinin, eşitliğin, özgürlüğün zaferini anlatan dipdiri öyküler.” diyor.

Fazıl Say’ın Mozart konçertolarını seslendirdiği albümü hayli ilgi görmüştü. Bu yıl da sanatçı, Mozart’ın sonatlarını içeren albümünü piyasaya çıkaracak. Sanatçı, geçen sezonlardaki iki konserinde Mozart’ın sonatlarını seslendirdiğinde salonu dolduran Münihli dinleyicilerin beğenisini kazanmış; Berlin Konzerthaus’un yerleşik sanatçısı olarak gerçekleştirdiği 12 konserlik serinin sonunda ise Mozart Matineleri’nde sahneye çıkmış ve eleştirmenler ile müzikseverlerin övgüsünü toplamıştı.

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.