Fatih’in Portresi Londra’da Müzayedede

Fatih’in portresi müzayedede satışa çıkıyor. Padişah Fatih Sultan Mehmet’in bilinen üç yağlı boya tablosundan biri Londra’da müzayedede satışa konuldu.  8 Temmuz’da Londra’daki Sotheby’s müzayedesinde satışa sunulacak olan tablo için 300-500 bin sterlin değer öngörülüyor.

Padişahın yanında bir başka kişiyle birlikte resmedildiği bilinen yegane tablo Venedik’li ünlü ressam Bellini’nin atölyesinde yapıldı. İkili portrede Fatih Sultan Mehmet ile oğlu Cem Sultan’ın resmedildiği öne sürülüyor. Öne sürülüyor çünkü genç şehzadenin Cem Sultan olup olmadığı konusu tartışılıyor. Döneminin ünlü Venedikli ressamı Gentile Bellini, II. Mehmed tarafından İstanbul’a portresini yapmak üzere ve Vendik kültür elçisi olarak 1479’da davet edilmişti.

200 yıldır aynı ailenin mülkiyetinde bulunan tablo tarihinde ilk kez bir müzayedede satışa çıkacak. Dünya müzayede devi Sotheby’s, daha önce müzayedeye çıkmamış olan nadir bir eseri alıcıların beğenisine sunuyor. Londra’da düzenlenecek ‘Eski Ustalar ve İngiliz Resimleri Akşam Müzayedesi’nde satışa sunulacak eser 1480 yılına ait.

Padişah II. Mehmed’in (1432-1481) kendi döneminde ya da bu döneme yakın bir zamanda yapılmış ve günümüze kadar gelebilmiş üç yağlı boya portresinden biri olan bu tablo türünün özel koleksiyonda bulunan son örneği. Bu portrenin, Londra National Gallery’de bulunan, sanatçının İstanbul’dayken 1480’de yaptığı ve müzayedeye girecek portrenin aslı olarak kabul edilen ünlü II. Mehmed portresiyle aynı döneme ait olduğu belirtiliyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.