Ferzan Özpetek İstanbul Kırmızısı filmi ile geliyor

28.05.2016
A+
A-

Ferzan Özpetek İstanbul Kırmızısı filmi ile sinemaseverlerle yeniden buluşmaya hazırlanıyor. Filmin çekimleri Büyükada’da yapılıyor. Ancak Ferzan Özpetek’in ifadesiyle “tam bir İstanbul filmi” olan İstanbul Kırmızısı, 30’a yakın farklı yerde çekildi.

ferzan-ozpetek-istanbul-kirmizisi-filmi-1

FİLMİN OYUNCU KADROSU

Filmde önemli isimler rol alıyor. Nejat İşler, Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Mehmet Günsür filmin dört önemli karakteri.

Nejat İşler, filmde Ferzan Özpetek’i karakterize ediyor. Tuba Büyüküstün romandaki Neval karakteri ile karşımızda olacak. Mehmet Günsür, Yusuf karakteri ile kameranın karşısında. Romanda olmayan ancak filmde karşımıza çıkacak bir karakter olan Orhan’ı ise Halit Ergenç oynuyor.

Ferzan Özpetek “Nejat İşler filmde beni oynuyor” diyor ve devam ediyor “Nejat İşler benim rolümde. Yani bir yönetmeni oynuyor. O yönetmen ben miyim ben de tam bilmiyorum. Mehmet Günsür ve Tuba Büyüküstün benim hayatımdaki çok önemli iki insanı canlandırıyor. Halit Ergenç ise tamamen yeni bir karakteri oynuyor.”

Ferzan Özpetek İstanbul Kırmızısı filmi için doğal olarak çocukluğunun geçtiği Büyükada’yı seçti.  İstanbul Kırmızısı roman olarak iki yıl önce okurlarla buluşmuştu. Daha o zamanlar “Bu roman film olacak” demişti. Ferzan Özpetek’in hayatından izler taşıyan, hayatını anlattığı bu roman şimdi film olarak çekiliyor. Ancak İstanbul Kırmızısı filmi romanın aynısı değil.

Burada sözü Ferzan Özpetek’e bırakalım: “İstanbul Kırmızısı filmi romanla aynı değil. Romanın aynısını yapmak beni sıkardı. Filmden izler, karakterler var. Anne ve teyzeler filmde de var. Hayatımdan bazı kişiler var. Senaryo yazdığım zaman onun üzerinde çok daha değişiklikler yapıyorum, birebir filme çekmiyorum.”

ferzan-ozpetek-istanbul-kirmizisi-filmi-2

İLK TÜRK FİLMİM

Ferzan Özpetek, İtalya’da yaşayan başarılı bir yönetmen. Hayatı ödüllerle dolu. Bugüne dek 10 film çekti. İstanbul Kırmızısı yönetmenin 11’inci filmi.

Ferzan Özpetek İstanbul Kırmızısı filmi için “Benim ilk Türk filmim” diyor. Çekimler öncesinde yaşadığı bir sıkıntıyı da şöyle anlatıyor: ”Benim için çok değişik oldu. İlk kez Türkçe düşünerek oyuncuları yönlendirdim. Türkçe düşünerek hareket ettim. 11 inci filmim bu. Diğer 10 film İtalyanca’ydı. Bu nedenle şimdi de oyunculara seslenirken biraz zorlandım. Çünkü İtalyanca düşünüp Türkçe’ye çevirerek oyunculara sesleniyorum. Hazırlık döneminde bu açıdan bayağı zorlandım.”

Özpetek, filmin bu açıdan İtalyanlar için de çok ilginç olacağını belirterek şöyle diyor: ”Çünkü bu adam gitti 11’ inci filmini Türkçe yapıyor, diyorlar. Merak ediyorlar tabii”

ferzan-ozpetek-istanbul-kirmizisi-filmi-3

TUBA BÜYÜKÜSTÜN NEVAL ROLÜNDE

Ferzan Özpetek’in kendi hayatında önemli bir yer tutan Neval, İstanbul Kırmızısı romanında yer alıyor. Filmde de karşımızda olacak. Neval’i Tuba Büyüküstün oynuyor. Tuba Büyüküstün rolü için şunları söylüyor: “Neval karakteri kitaptakinin aynısı değil. Kitabı okuduktan sonra çok tatlı tüyolar, ipuçları alabileceğiniz, aa buydu, diyebileceğiniz ama hiç de kitaptaki gibi olmayan bir senaryo var.”

ferzan-ozpetek-istanbul-kirmizisi-filmi-4

MEHMET GÜNSÜR YUSUF ROLÜNDE

Mehmet Günsür, 20 yıl önce Ferzan Özpetek’in Hamam filminde rol almıştı. Bunu hatırlatarak “20 yıl sonra tekrar buluştuk” diyor Mehmet Günsür ve filmle ilgili ise şunları anlatıyor: “Ferzan gibi ben de heyecanlıyım. Gerçekten yaşamış bir kişiliği oynamak büyük bir sorumluluk. O yüzden çok sihirli bir bağlantı kuruluyor. Sizi içeri alıyor, rol. Karakteri çok sevdim. Beni şimdiye kadar gördüğünüz karakterlerin dışında bir karakterde göreceksiniz.

ferzan-ozpetek-istanbul-kirmizisi-filmi-5

HALİT ERGENÇ ORHAN ROLÜNDE

Halit Ergen ise İstanbul Kırmızısı romanında olmayan bir karakteri, Orhan’ı oynuyor. Ergenç şöyle konuşuyor: “Bütün hikayeyi Orhan’ın gözünden anlıyoruz. Yurtdışından gelen bir Orhan var. Onun gözünden bütün hikayeyi görüyoruz ve aynı zamanda Orhan’ın hikayesini takip ediyoruz. Kitaptan çok daha farklı heyecanlı bir film.”

NEJAT İŞLER DENİZ ROLÜNDE

Nejat İşler, yaşadığı kötü günlerden sonra film setlerine de döndü. Umur Turagay’ın çektiği bir filmde rol aldı. Ardından da Ferzan Özpetek’in İstanbul Kırmızısı filmi için kamera karşısına geçti. Rolü için şöyle diyor: “Ferzan’ın filminde ana rollerden birinde oynuyorum. Bir yanıyla bana da benziyor, demişti Ferzan. Hiçbir işte ben orijinal karakteri yakıştırmadım kendime.  Ben olsam ne yapardım dedim ve öyle yaptım, filmde. Ferzan beni filmden atmadığına göre sorun yok demek.”

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://724kultursanat.com/cagan-irmakin-yeni-filmi-halil-sezaili/”]Çağan Irmak’ın son filmi Benim Adım Feridun ile ilgili haber ilginizi çekebilir TIKLAYIN [/button]

ferzan-ozpetek-istanbul-kirmizisi-filmi-6

İSTANBUL KIRMIZISI NE ZAMAN VİZYONA GİRİYOR

Filmin yapımcısı BKM. Ferzan Özpetek İstanbul Kırmızısı filmi için “2017 Şubat’ında vizyona girmesini planlıyoruz” diyor. Kendisinin de dediği gibi “Filmde başrolde İstanbul var”. “Önemli ve güzel bir aşk hikayesini anlatıyoruz” sözleriyle ana temasını anlatan Ferzan Özpetek’in filminin konusu şöyle: “Uzun yıllar yurt dışında yaşayan yazar-editör Orhan Şahin, ünlü yönetmen Deniz Soysal’ın ilk kitabı üzerinde çalışmak için İstanbul’a gelir. Deniz, zenginliğinin son demlerindeki ailesiyle birlikte bir yalıda yaşamaktadır. Orhan daha ilk günden kendisini Deniz’in karmaşık ilişkileri, esrarengiz arkadaşları ve aile bireylerinin ortasında bulur. “

ferzan-ozpetek-istanbul-kirmizisi-filmi-7

SERRA YILMAZ VAZGEÇİLMEZ

Ferzan Özpetek filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Serra Yılmaz, İstanbul Kırmızısı’nda da rol alıyor. Ferzan Özpetek, instagram hesabından filmle ilgili kimi fotoğrafları paylaşıyor. Serra Yılmaz’ın filmdeki karesi onun rolü hakkında ipuçları veriyor.  

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM