Aristotales’in mezarı bulundu

Aristotales’in mezarı bulundu

Batı uyguralığının temelini oluşturan filozoflardan Aristotales’in mezarı bulundu. Halkidiki Yarımadası’ndaki Stagira bölgesinde bulunan mezar Aristotales’in doğduğu Selanik’e 73 kilometre uzaklıkta. 

Yunan arkeolog Kostas Sismanidis 20 yıldır Helenistik dönemin ünlü filozofu Aristotales’in mezarını arıyordu. Aristotales, Yunanistan’da düşünceleri Platon (Eflatun) ile birlikte Batı uygarlığının temeli olarak kabul edilen iki büyük filozoftan biri olarak biliniyor.

Arkeolog Sismanidis tarafından Aristoteles’in mezarı bulundu. Sismanidis, Selanik’te düzenlenen “Aristoteles 2.400 Yıl” konulu konferansta, 20 yıl süren araştırmalar sonucunda elde ettiği bulguların mezarın Aristotales’e ait olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Bu bilgilere göre de Aristoteles’in mezarı, Stagira bölgesindeki Liotopi Burnu’nda 5. asra ait tarihi kalıntılar arasında bulunuyor. 

Konferansta, 1996’dan beri yaptığı kazıların sonuçlarını açıklayan Sismanidis, elde ettiği bulguların ve yazılı kaynakların Aristoteles’in mezarının Stagira’da bulunduğunu doğruladığını belirterek, “Aristoteles’in mezarının yeri konusunda elimizde kesin kanıt yok ama güçlü emareler var.” dedi.

Hayatının büyük bölümünü ünlü filozofun mezarını aramaya adayan ve araştırmalarını üç ciltlik bir eserde toplayan Sismanidis, Stagira’daki antik kentin batısında bulunan kemerli yapının Aristoteles’in mezarı olduğunu kaydetti.

Sismanidis, yarın konferansa katılan 40 ülkeden 250 Aristotelis uzmanıyla bilikte Stagira bölgesini ziyaret ederek elde edilen bulgular ışığında incemelerde bulunacaklarını belirtti.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.