Ferzan Özpetek opera yönetmeni olarak izleyicinin karşısında

06.03.2019
A+
A-

Ünlü sinema yönetmeni Ferzan Özpetek, İtalya’da üçüncü kez opera gösterisi ile izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Özpetek yönetimindeki Madame Butterfly, Nisan 2019’da sahnelenecek.

Ferzan Özpetek opera yönetmeni olarak izleyicinin karşısında

Ferzan Özpetek opera yönetmeni olarak izleyicinin karşısında. Sinemanın ünlü yönetmeni Ferzan Özpetek, İtalya’da “Madame Butterfly” adlı operayı sahneleyecek. 

İtalya’da yaşayan Ferzan Özpetek, ülkede çok seviliyor. Fahri hemşehrilik beratı da bulunan Ferzan Özpetek, sanatçı kişiliği ile İtalya’da daima saygı uyandırıyor.

Ferzan Özpetek, sinema filmlerinin yanı sıra daha önce de opera ile seyircisinin karşısına gelmişti. Özpetek, daha önce Napoli ve Floransa’da Verdi’nin “La Traviata” ve “Aida” operalarını yönetmişti.

Ferzan Özpetek bu kez, opera sahnelerinin en ünlü eserlerinden “Madame Butterfly” için yönetmenlik yapıyor.

Ferzan Özpetek yönetimindeki Madame Butterfly, Nisan 2019’da seyirciyle buluşacak. Napoli’deki ünlü San Carlo Tiyatrosu’nda sahnelenecen olan Madamme Butterfly, için tanıtımlar yapılmaya başlandı.

Ferzan Özpetek’e eleştirmenlerden övgü

San Carlo Tiyatrosu, Ferzan Özpetek’in”La Traviata” ve “Aida” operalarındaki büyük başarısı nedeniyle “Madame Butterfly”ın da yönetiminin kendisine verildiğini açıkladı. Özpetek’in opera yönetmenliği, İtalyan eleştirmenlerden de tam not almıştı.

Madame Butterfly, İtalya’nın ünlü şeflerinden Gabriele Ferro yönetimindeki orkestra eşliğinde sahnelenecek. Kostümleri Allessandro Lai tasarladı. Madame Butterfly rolünü dönüşümlü olarak Aleksandra Kurzak, Amarilli Nizza ve Yukiko Aragaki sahneleyecek. Gösteriler 1 Haziran 2019 tarihine dek devam edecek.

İlk kez 1904 yılında La Sacala’da sahnelenen opera eseri için bestecisi Puccini “Şimdiye kadar tasarladığım en duygusal ve en samimi opera” demişti.

Nisan ayındaki temsile sahne olacak San Carlo Tiyatrosu ise, uzun zaman baş solist olarak Leyla Gencer’i ağırlamıştı.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.