Feyza Altun çocuklara insan hakları ve demokrasiyi anlatıyor

Feyza Altun bir avukat ve aktivist. Beş kitaptan oluşan macera serisiyle çocuklara onlara hoşgörüyü, eşitliği, farklılıklara saygı duymayı, ayrımcılığa karşı çıkmanın önemini, birlikten doğan gücü anlatıyor.

Feyza Altun çocuklara insan hakları ve demokrasiyi anlatıyor. Resimli çocuk kitabı olarak İnkılâp Kitabevi tarafından basılan İnsan Hakları ve Demokrasi Serisi raflarda yerini aldı. 

Feyza Altun bir avukat ve aktivist… Çocuklar için alkışa değer bir seri eser hazırladı. İnkılâp Kitabevi etiketiyle okurlara ulaşan serisideki kitaplar şunlar: “Renkli Yumurtalar”, “Uçan Tekerlekli Sandalye”, “Herkese Eşit Kurabiye”, “Yeşil Sahanın Özgür Kızı” ve “Mutlu Yaşlılar Haftası” 

Feyza Altun yarattığı kahramanı küçük kız Özgür ile çocuklara hoşgörüyü, eşitliği, farklılıklara saygı duymayı, ayrımcılığa karşı çıkmanın önemini, birlikten doğan gücü anlatıyor. Özgür’ün maceraları ile çocuklar belki de pek çok büyüğün bile ‘içselleştiremediği’, ‘kavramadığı’ ya da ‘umursamadığı’ insanin en temel ihtiyaçlarını anlamaya başlıyor. 

Renkli Yumurtalar

Özgür’ün en sevdiği arkadaşı… Dini, ırkı ve hatta adı bile farklı. Haçik, sınıfında tam da bu yüzden ayrımcılığa uğruyor. Kahramanımız Özgür ise Paskalya yumurtalarını boyayıp Haçik ile alay eden arkadaşlarına asla unutamayacakları bir ders veriyor. Sen de Haçik’le dost olmaya ne dersin? Belki bu Paskalya Bayramı’nda yumurtaları renklendirip onun neler hissettiğini anlayabilirsin…

Uçan Tekerlekli Sandalye

Tekerlekli sandalye bir engel midir? Birlik olunca tüm engeller yok edilir… Özgür’ün engelli arkadaşı Nazlı’nın büyük bir problemi var. Ama bütün sınıf bir olup ona harika bir çözüm sunuyor. Ve Nazlı, arkadaşları sayesinde bugün de gülüyor!

Herkese Eşit Kurabiye

Eşitlik nedir? Okul müdürünün oğlu Kaan, Özgür’den daha ayrıcalıklı olabilir mi? Kahramanımız Özgür, bu kez bir basketbol maçında karşı çıkıyor haksızlığa. Ve arkadaşları, Özgür sayesinde ömür boyu ilke edinebilecekleri yepyeni bir kavram öğreniyor. Sonra ne mi oluyor? Tüm sınıf hep bir ağızdan şöyle bağırıyor: “Herkese eşit kurabiye!”

Yeşil Sahanın Özgür Kızı

Büyüyünce ne olacaksın? Aşçı, hakem ya da dansçı mı? Peki, bu soruya hiçbir baskı altında kalmadan cevap verebilir misin? Özgür, bu kez babasından alıyor hayat dersini… Ve toplumsal cinsiyet rollerini bir kenara bırakıp gerçekten ne istediğine karar veriyor. O bir kız çocuğu ve her mesleği yapabilir. Çünkü buna inanıyor. Ya sen? Tabuları yıkmaya hazır mısın?

Mutlu Yaşlılar Haftası

Özgür ve arkadaşları Yaşlılar Haftası’nı kutluyor. Kimi otobüste tonton bir dedeye yer veriyor, kimi yorgun bir ninenin market torbalarını taşıyor. Ve gün sonunda herkes ayrı bir hikâyeyle yaşlıların takdirini kazanıyor. Sen de Yaşlılar Haftası’nda bir büyüğüne yardım etmeye ne dersin? Belki Özgür ve arkadaşlarından, yaşlıların nelere ihtiyacı olabileceği konusunda fikir alabilirsin.

Feyza Altun’un kaleme aldığı İnsan Hakları ve Demokrasi Serisi’nin Renkli Yumurtalar, Uçan Tekerlekli Sandalye, Herkese Eşit Kurabiye, Yeşil Sahanın Özgür Kızı ve Mutlu Yaşlılar Haftası kitapları, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda…

Feyza Altun kimdir

1987 yılında Üsküdar’da doğdu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Altun Hukuk & Danışmanlık bürosunda avukatlık yapmaktadır. İngilizce, Fransızca ve Farsça bilmektedir. Halen Tarafsız Çalışan Anneler Platformu kurucusu olarak dernekleştirme çalışmalarına devam ediyor. Kadın Birliği’ni kurmuş ve her görüşten kadının hakları için örgütlenmesini sağlamaya çalışmaktadır. Altun, Kadının Fenni, Kadının Derdi ve Kadının Erki kitaplarının yazarıdır.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.