Gazeteci Süleyman Arat hayatının kitabını yazdı

Süleyman Arat, benim gazeteci dostum. Muhabirin yapacağı en güzel işlerden birine imza attı. 30 yıllık meslek hayatında yaşadıklarını kitaplaştırdı. Yokuş Yukarı adlı isimle de 4 aydan beri okurlarla buluşuyor bu harika kitap…

Şöhretli “gazeteciler” var ya hani size aklınıza gelenleri sayın desem onlarcasını söyleyebileceğiniz… Onlar gazeteciliğin kaymağını yiyip şöhretinin de keyfini sürerken, mesleğin kahrını çekenler ise muhabirlerdir. Bir muhabirin yazdığı kitabı okumaktan ayrı bir keyif alıyorum. Doğrusu ben de onların yaşadığı gururdan bir okur olarak payımı alıyorum.

30 yıllık muhabirlik serüveni

Süleyman Arat, gazeteciliğin mihenk taşı olan muhabirlik müessesinin harika temsilcilerinden biridir. Onun Hürriyet gazetesindeki 30 yıllık muhabirlik serüveninde yaşadıklarını merak ve heyecanla okudum. Bazılarına ben de şahitlik ettiğim o yaşanmışlıkların her biri aslında roman olacak özelliklere sahip.

Süleyman Arat da benim gibi Makedonya göçmeni bir ailenin çocuğu. Onun bir sözü var “Biz Arnavutlar silgi kullanmayız. Çünkü yanlış yapmayız”… Yanlış yapmayan bir muhabirin anılarında, o müthiş haberlerin sayfaya yansımadan önceki maceralarını okuyacaksınız.

Haberlerin perde arkası

suleyman_aratHaberlerin perde arkasında kalanlar, sırlar Yokuş Yukarı’da ilmek ilmek açığa çıkmış. 4 yılda yazdığı bu kitapta Süleyman Arat, “Kenan Evren, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Tansu Çiller, Erdal İnönü, Aziz Nesin, Türkan Saylan, Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan’la yaşadığım, pek kimsenin bilmediği detayları anlatıyorum” diyor.

Nerelere gitmemiş ki haber için: “Kosova, Bosna Hersek, Kuzey Irak gibi savaş bölgeleri… Gazi Mahallesi olaylar… Amerika, Afrika, Uzakdoğu seyahatlerinde geçirdiği sıcak saatler… Hac gezisi, Marmara’daki deprem günlerinde yaşananlar…”

Türkan Şoray, Tarkan, Hülya Avşar gibi birçok ünlü sanatçının hiç bilmediğiniz yönleri var kitapta.

Süleyman Arat halen aktif bir muhabir. Hürriyet’te çalışıyor. Gazetenin Fenerbahçe’yi takip eden fotomuhabiri. Ha bu arada kendisi koyu bir Beşiktaş taraftarıdır.

Spor dünyasından da Lefter Küçükandonyadis, Aziz Yıldırım, Aykut Kocaman, Alex de Souza, Aragones, Fatih Terim, Hakan Şükür’le paylaştığı ilginç olayların detaylarını, bazı maçların bilinmeyenlerini anlatıyor kitabında.

Gazeteciliğin dışındaki okurların daha heyecanla okuyacağı bir kitap Yokuş Yukarı. Bu mesleği yapanların ise “kıskanarak” ama gurur da duyarak okuyacağı o müthiş haberlerin arka planlarını okumak da hayli keyifli… Ve “vay be” dedirtici… Okuyun ve okutun diyorum.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.