Genç piyanist Can Çakmur Japonya’da birinci oldu

Genç Türk piyanist Can Çakmur, Japonya’da dünyanın en saygın yarışmalarından birinde 400 kişi arasından birinci oldu.

Genç piyanist Can Çakmur Japonya’da birinci oldu

Genç piyanist Can Çakmur Japonya’da birinci oldu. Dünyanın en prestijli piyano yarışmalarından olan Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nda Can Çakmur birinci oldu. 

21 yaşındaki piyanist Yüksel Çakmur Japonya’da birinci oldu. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nın bu yıl 10’uncusu düzenlendi. 400 piyanist arasından birinci olan Can Çakmur’u Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da tebrik etti.

Yarışma Japonya’da Hamamatsu Şehri’nin kuruluşunun 80’inci yıl dönümü anısına düzenlendi. 1991 yılında başlatılan ve o günden bu yana her 3 yılda bir kentin tarihini, geleneğini kutlamak için düzenleniyor. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması‘na, bu yıl bir Türk piyanisti damgasını vurdu.

Dünyanın en önemli piyano yarışmalarından biri olan Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nda 21 yaşındaki Can Çakmur, sergilediği performans ile 400 yarışmacıyı geride bıraktı. 

Piyanist Can Çakmur, Japonya’daki Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nda birinci oldu.

Can Çakmur ödülleri topluyor

Can Çakmur’a ayrıca Oda Müziği Birincilik Ödülü ile Mayor Of Sapporo ödülü de verildi.

Can Çakmur, eğitimini Almanya’nın Liszt şehri Weimar’da bulunan Franz Liszt Müzik Üniversitesi’nde sürdürüyor. Genç yaşına rağmen pek çok  başarısı bulunuyor. Genç piyanist 2017 İskoç Uluslararası Piyano Yarışması’nda da birinci oldu.

Ankara Uluslararası Müzik Festivali, Notti Romana al Teatro di Marcello, İstanbul Müzik Festivali ve Bodrum D-Marin Klasik Müzik Festivali gibi saygın festivallerde piyanosunun başındaydı. 

Can Çakmur, Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nda 400 piyanisti geride bıraktı

Konser verdiği salonlardan bazıları şunlar: Lütfi Kırdar KM, Boğaziçi Albert Long Salonu, Bilkent Konser Salonu, Eindhoven Muziekgebouw, Atheneum, CRR Konser Salonu ve Glasgow Kraliyet Konser Salonu. 

Can Çakmur, klasik müziğin nadir seslendirildiği Ordu ve Tokat’ta da resitaller verdi. 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.