Genco Erkal youtube kanalında Marx’ın Dönüşü

11.04.2020
A+
A-

Genco Erkal youtube kanalında Marx’ın Dönüşü oyununu tiyatroseverlere ulaştıracak. Tiyatromuzun usta ismi Genco Erkal, koronalı günlerde sanatseverlere müjdeli bir haber verdi. 

İnsanların daha fazla tiyatrodan uzak kalmasına gönlü razı olmayan Genco Erkal, çözümü youtube kanalında buldu.

82 yaşındaki oyuncu koronavirüs nedeniyle ara verilen kültürel etkinliklerin devamı için bir çözüm üretti. Genco Erkal, kurucusu ve sanat yönetmeni  olduğu Dostlar Tiyatrosu’nda yıllardır sahneye koyduğu  “Marx’ın Dönüşü” adlı oyunu, kendi youtube kanalından yayınlayacağını açıkladı.

Bu kararını sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna duyuran Genco Erkal  mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Marx geri geldi! Marx’ın Dönüşü’nü az sonra YouTube kanalımda izleyebileceksiniz. Tüm oyun, tekmili birden. Karantina günlerine Dostlar Tiyatrosunun armağanı. Sevgiyle, sağlık dileklerimizle.”

Genco Erkal’ın bu jesti salgın nedeniyle günlerdir  kültürel faaliyetlerden uzak kalan sanatseverlerin yüzünü güldürdü.

Peki “Marx’ın Dönüşü” nasıl bir oyun?

Orjinal adı “Marx in Soho” olan  oyun, Amerikalı tarihçi ve tiyatro oyun yazarı Howard Zinn tarafından 1999 yılında kaleme alındı.

Tek kişilik oyun “Marx’ın Dönüşü” ülkemizde ilk kez 2009 yılında Genco Erkal tarafından günümüze uyarlanarak   sahnelendi. 

Absürt komedi türündeki oyunun konusu Karl Marx’ın günümüzde yeryüzüne inerek haklı çıktığı noktaları savunması ve  özeleştiri yapması şeklinde özetlenebilir.

Oyun, Marksizmin ölümünün ilan edilmesi üzerine, Karl Marx’ın Londra Soho’ya bir saatliğine inmek için melekleri ikna etmesiyle başlıyor. Gerekli izni alan Alman düşünür Londra Soho yerine yanlışlıkla New York Soho’ya iniyor. Marx yeniden geldiği dünyada,referanslar vererek kendini ve yazdıklarını savunmaya çalışıyor. Ünlü düşünür bu arada özel yaşamından kesitler sunarak özeleştiri yapmayı da ihmal etmiyor.

Özetle oyunda krizle sarsılan kapitalist sistem, Karl Marx’ın bakış açısı ile tiyatro sahnesinde sorgulanıyor.

Editör: Şevval Yılmaz

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.