Gölpazarı heykel sempozyumu

Gölpazarı heykel sempozyumu

Bu yıl ikincisi düzenlenen Gölpazarı Heykel Sempozyumu, 20 Ağustos’ta sona erecek. Gölpazarı Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü ortaklığında düzenlenen Gölpazarı Heykel Sempozyumu, sanatın halkla buluşmasına önemli bir örnek. 

Köyünü Yaşat projesi kapsamında Gölpazarı Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü ortaklığında bu yıl 2. kez düzenleniyor. Proje ile ilçe meydanlarının güzelleştirilmesi için heykeller yapılıyor ve Gölbaşı’na bağlı Tongurlar Köyü’ne köy çeşmeleri inşa ediliyor. Kastamonu Entegre desteğiyle Haziran sonunda başlayan sempozyum 20 Ağustos’a kadar sürecek.

Kırsal alanların ve özellikle köylerin sorunlarını ve yeniden etkin kullanımını ele alan “Köyünü Yaşat” projesi, sanatın köylü ve ilçe halkıyla buluşması ile mekânsal kalitenin arttırılması amacıyla bir dizi etkinliği Bilecik’in Gölpazarı ilçesine taşıyor. Güncel sanatın, kırsal bölgelerde yaşayan insanlarla olan bağını artırma düşüncesinden yola çıkan projede, yalnızca mekânsal konfor değil, insanların yaşamlarına dokunacak sanat eserlerinin de bu bağı kuvvetlendirmesi için sanata önemli bir yer veriliyor.

Farklı sanat dallarının köy ve kırsal sorunsalı etrafında sanat üretimleri gerçekleştirmeleri amaçlanan proje kapsamında heykeltıraşlar, Gölpazarı’nda köy içinde işlevsel bir yorum oluşturmaya çalışacaklar. Heykeltraşlar eserlerini insanların buluşabileceği, oturup dinlenebileceği küçük köy çeşmesi ve meydancıklar olarak tasarlayacaklar. İlçe merkezinde de aynı şekilde mekânsal kalitenin artması ve insanların sanatla iç içe olabilmeleri amacıyla merkez noktalarda da heykeller hazırlayacaklar.

heykel sempozyumu

Alanında isim sahibi birçok sanatçıya ev sahipliği yapacak, ilçe ve köy halkı için üretim yapacak bir projeye destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Kastamonu Entegre Marka ve Kurumsal İletişim Müdürü Naci Güngör, “Köyünü Yaşat projesi Gölpazarı ilçesinde ve Tongurlar Köyü’nde hem bölge halkının yaşamına hem de yaşam alanlarının mimari yenilenmesinde önemli bir adım. Heykel Sempozyumu’nun sanatın kent dışında hayat bulması konusunda yapılan çalışmalara güzel bir örnek olduğunu düşünüyoruz. Kastamonu Entegre olarak, sosyal sorumluk bilinciyle destek olduğumuz bu çalışmanın Türkiye genelinde başka projelere de ilham ve cesaret vereceğine inanıyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.