Gül’e Ağıt oyunu töre cinayetini sahneye taşıyor

25.02.2022
A+
A-

2004 yılında ailesi tarafından katledilen, töre cinayetinin sembol ismi olan Güldünya Tören’in yürek burkan hikayesi Şehir Tiyatroları tarafından Gül’e Ağıt oyunu adıyla sahneleniyor.

Gül’e Ağıt oyunu töre cinayetini sahneye taşıyor

Gül’e Ağıt oyunu töre cinayetini sahneye taşıyor. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları, gerçek hayattan bir töre cinayetini seyirciyle buluşturuyor.

Türkiye’de töre cinayetleri denildiğinde akla ilk gelen ve bir anlamda sembol olan Güldünya Tören’in hikayesi Şehir Tiyatroları tarafından sahneleniyor. 

Gül’e Ağıt ismiyle tiyatroya taşınan Güldünya Tören’in acı dolu hikayesini Deniz Altun yazdı. Gül’e Ağıt oyununu Özgür Kaymak yönetti.

23 Şubat 2022 Çarşamba günü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde ilk gösterimde Gül’e Ağıt oyunu seyircinin yüreğine dokundu, göz yaşları içinde seyredildi. 

Oyunun prömiyerine Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü, Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, Müdür Yardımcısı Mehmet Karaosmanoğlu’nun yanı sıra birçok sanatçı katıldı.

Gül’e Ağıt oyununun konusu

Gül’e Ağıt oyununun konusu töre cinayetine kurban giden Güldünya Tören’in acı dolu hayatına dair. 

Güldünya Tören 2004 yılında kendi ailesi tarafından öldürülen bir kadın. İşlenen bu töre cinayeti Güldünya Tören ismini sembol olarak hafızalara kazıdı. Gül’e Ağıt oyunu namus, töre ve ahlak kavramlarını sorguluyor.

Gül’e Ağıt, ülkemizin kanayan yarası ‘kadına şiddet’ konusuna, törenin penceresinden bir bakış sunuyor. Oyun, ‘sessizliğin’ gölgesinde kalan bütün kadınların ortak yazgısına da bir çığlık atıyor. Yakın akrabası tarafından tecavüze uğrayan ve çocuğunu doğurduktan sonra ailesi tarafından öldürülen Güldünya, bir genç kızın düşleriyle, sevecenliği ve hayat doluluğuyla sahnede yeniden hayat buluyor. Beyaz bir gelinlik hayal ederken, beyaz bir kefenle hayattan koparılan Güldünya, çeyizini ve ağabeyine yazdığı mektubu emanet bırakıyor geriye…

Kadını yok sayan zihniyetle mücadeleden vaz geçmeyeceğiz

Selamlama konuşması için sahneye çıkan Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever “Bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. 21. yüzyılda, yaşadığımız coğrafyada, kadını yok sayan bir zihniyetle maalesef mücadele etmeyi başaramadık. Her televizyonu, gazeteyi açtığımızda bunu tekrar tekrar yaşıyoruz. Ama mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Biz Şehir Tiyatrosu ailesi olarak küçük bir dokunuş yapmak istedik. Bunu hiç unutturmak istemiyoruz. Arkadaşlarımı can-ı yürekten kutluyorum” dedi.

Gül’e Ağıt oyunu hangi sahnelerde sergilenecek

Gül’e Ağıt, 24-26 Şubat, 2-5 Mart 2022 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 23-26 Mart 2022 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi’nde.

Müziğini Okan Kaya’nın, dekor-kostüm tasarımını Zuhal Soy’un, ışık tasarımını Murat Selçuk’un, efekt tasarımını Hamza Değirmenci’nin yaptığı, fotoğraflarını Sadi Ayan’ın çektiği oyunda Aslı Nimet Altaylar, Ayşem Yağmur Ulusoy, Can Tarakçı, Cüneyt Arda Pamuk, Çağrı Büyüksayar, Fahri Kıncır, Gülsün Odabaş, Hikmet Körmükçü, İskender Bağcılar, Murat Üzen, Tarık Köksal, Tarık Şerbetçioğlu, Uğur Dilbaz, Uğurtan Atakan, Yasemin Güvenç rol alıyor.

 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.