Gülriz Sururi gençlere ödül için evini satmış

Gülriz Sururi ve Engin Cezzar, ülkemizde tiyatroya verdikleri emekle tanınıyorlar. Gülriz Sururi, eşi Engin Cezzar’ın ölümünden sonra isimlerinin yaşaması için tiyatro topluluklarına verilmek üzere para ödüllü bir teşvik yarışması düzünledi. Bu ödüllere kaynak sağlamak üzere evini sattı.

Gülriz Sururi gençlere ödül için evini satmış

Gülriz Sururi gençlere ödül için evini satmış. Tiyatro dünyamızın yaşayan kült isimlerinden Gülriz Sururi, genç tiyatroculara ödül verebilmek için 500 bin dolar değerindeki evini satmış. Bu yıl ilk kez verilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’ne kaynak bu evin satışından sağlanmış. 

İddianın sahibi Hürriyet’ten Cengiz Semercioğlu. Gülriz Sururi, kendisi gibi tiyatro sanatçısı olan merhum eşi Engin Cezzar’ın da adını yaşatmak için açılan yarışmayla genç tiyatroculara destek oluyor. 

Engin Cezzar ve Gülriz Sururi, tiyatroya olan sadakatleri ve büyük aşkları ile biliniyorlar. Şimdi her iki sanatçının ismi ile oluşturulan teşvik ödülü ile tiyatro dünyasına hizmetleri devam ediyor. 

Ödül bağımsız tiyatro topluluklarına

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü ilk kez bu yıl Ekim ayında sahiplerine verildi. Koyulan şart, ödül verilecek olan tiyatro topluluğun bağımsız olması. Yani bir kuruluşa bağlı olmaksızın tiyatro sanatını seyirciyle buluşturması…

Teşvik ödülü, yaptıkları üretimlerle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatronun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına ya da kişilere sunuluyor. Verilen ödülün miktarı 100 bin TL. 

2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü törenle sahiplerine verildi

İlki bu yıl (Ekim 2018) düzenlenen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü kime mi verildi?  

Ödül iki tiyatro topluluğu arasında paylaştırıldı. “Altkat Sanat Tiyatrosu” ve “Altıdan Sonra Tiyatro/Kumbaracı50” toplulukları ödüle değer bulundular.  Aldıkları 50’şer bin lirayı 2019’da hazırlayacakları yeni oyunlar için kullanacaklar.

Teşvik ödülü düzenlemekle görevli kuruluş ise İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) . Kültür sanat alanında kurumsallaşmış yapısı, saygınlığı ve tecrübesi ile Gülriz Sururi, İKSV’nin bu işin başında olmasını istemiş. 

Gülriz Sururi, ödülün verilebilmesi için mal varlığını İKSV’ye bağışlamış. Hayatta olmazsa bile ödülün devamlılığı için 500 dolarlık evini satarak kaynak oluşturmuş. 

2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü sahiplerine verildi.

2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü kime verildi?

Ödülün hangi grup ya da gruplara verileceğine karar vermesi için İKSV’de Gülriz Sururi başkanlığında bir seçici kurul oluşturuldu. Seçici kurulda Mert Fırat, Selçuk Yöntem, Seçkin Selvi, Tilbe Saran ve Leman Yılmaz yer aldı. Tiyatro topluluklarını takip ederek oyunları izleyen seçici kurul kararını verdi. 2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü “Altkat Sanat Tiyatrosu” ve “Altıdan Sonra Tiyatro/Kumbaracı50” tiyatro gruplarına verildi. 

2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü törenle sahiplerine verildi

Gülriz Sururi başkanlığındaki seçici kurulda oyuncu, senarist ve girişimci Mert Fırat; oyuncu ve eğitmen Tilbe Saran; çevirmen, tiyatro eleştirmeni, yazar, sahne ve kostüm tasarımcısı, gazeteci, eğitmen Seçkin Selvi; İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz ve oyuncu Selçuk Yöntem yer aldı. 

2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü kazanan topluluk Altkat Sanat Tiyatrosu.

Seçici Kurul, Altkat Sanat Tiyatrosu’nu Dönüşüm adlı oyunlarındaki başarıları ve uzun yıllardır yılmadan gösterdikleri düzenli, azimli çalışmaları nedeniyle ödüle değer buldu. 

2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü kazanan topluluk Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50

Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50’ye ödüle değer bulunması ise “2019’da yirminci yıllarını kutlayacak olan ve bugüne kadar sahneledikleri oyunlar ve bu yıl sahneye koydukları III. Richard oyunundaki başarılarından dolayı” ifadesi ile açıklandı. 

2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü törenle sahiplerine verildi

Her iki topluluk kazandıkları 50’şer bin TL’yi 2019 yılında sahneleyecekleri yeni prodüksiyonlarında kullanabilecekler. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.