Gürcistan dosta şarap düşmana kılıç sunanların ülkesi

Sayım Çınar
Kitap dünyasının nabzını tutuyor. Yazar ajanı. Edebiyatımıza yeni yazarlar kazandırıyor. Aynı zamanda tam bir gezgin. Dünyayı gezmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyor. Sinema, film festivallerinin vazgeçilmez isimlerinden. İletişim: sayimcinar@gmail.com

Geçtiğimiz günlerde Tiflis ve Gori’deydik. Komşu ülke Gürcistan’ın bu iki kentini Kuantum Mektupları yazarı Uğur Ateş ile gezdik.

Gürcistan, zengin ve melankolik toprakların ülkesi… Geçtiğimiz günlerde Tiflis ve Gori’yi gezdim. Bu ülkenin insanları dostlarını şarapla, düşmanını kılıçla karşılıyor. 

Kuantum Mektupları romanın yazarı Uğur Ateş ile birlikte gezdik Tiflis ve Gori’yi. Rehberlerimiz İrma ve David işlerini iyi yaptıkları gibi güler yüzleriyle de gönlümüzü fethettiler.

Neler mi gördüm, yaşadım oralarda? Okumaya başladınız bile…

Gürcistan’ın iki güzel kentini gezdim. Bu ülkenin insanları dostlarını şarapla, düşmanlarını kılıçla karşılıyor.

Şuursuzca gezmek, bugünlerde yaşadığım bu. Gürcistan savruk turistler için doğru bir adres. Serserilik yapmaya uygun bir yer.

Uğur Ateş Kuantum Mektupları’nın yazarı. İrma ve David de iki iyi rehberimizdi, Uğur Ateş’le güzel bir yolculuk ve gezi gerçekleştirdik. Yollar, sokaklar, gündelik hayatın içinde Gürcistan deneyimini yaşadık.   

Eski Tiflis’i gördüm. Düşmanları kılıçla dostları şarapla karşılıyor burası. Din devleti denemez ama dinin baskınlığını da hissediyorsunuz.

Gurmeler için özel mekanlar var. Avrupa’ya göre çok daha ucuz. Özel peynirler arıyorsanız burası doğru adres. Ve tabii ki envai çeşit şarap, sırf şarap tadımı için her yıl çok sayıda turist ziyaret ediyor Gürcistan’ın çeşitli şehirlerini.

Kuantum Mektupları romanın yazarı Uğur Ateş ile birlikte gezdik Gürcistan’ın iki kentini.

Eskiyi hatırlayıp günü yaşamak

Hayatı kaçırmamak için yola çıkmak gerekiyor, bir şeyleri geride bırakmak için değil. Tiflis de Gori de size eskiyi hatırlatarak günü yaşamayı öğütlüyor için için.

Sokak çalgıcıları müthişti. Belki de gezinin en dikkat çeken tarafıydı. Ezgiler o kadar tanıdık ki!

Taksi sistemi çok geniş. Toplu taşıma da yaygın ve ucuz.

Şehrin dikkate değer birçok yeri var. Nehir bölümü müthiş. Uzun yürüyüşlere, bol fotoğrafa hazırlayın kendinizi.

İlle de alışverişse istediğiniz, fazlasıyla dükkan var. Türkiye’ye dair çok şey var.

Sovyet dönemi toplu konutları, ulusal müze, iyi eğitimli insanlar. Kırık dökük görünen şehrin güzelliğini keşfetmek ziyaretçiye kalmış. Hep dediğim gibi, turist değil, yerli gibi davranmak ve bakmak gerekiyor gidilen şehre.

Stalin’in doğduğu kent Gori

Gori, Gürcüler için önemli bir tarih kent. Stalin bu kentte doğmuş. Onun doğduğu evi görmek etkileyici bir deneyimdi. Gürcüler için önemli bir tarih şehri. Meşhur kalesini mutlaka görmelisiniz. Kayalar oyularak inşa edilmiş yapılar göz doldurucu. Tiflis’ten Ermenistan’a trenler de kalkıyor.

Stalin’in doğduğu evi gezmek farklı bir deneyimdi.

 

Tiflis’in gece hayatı da çok zengin. Kareoke başrolde. Kars’a gidenler de çok oluyor ikinci durak olarak.

Önyargılardan uzak gitmek gerekiyor. Doğudaki bir Batı şehrine gidiyorsunuz, aynı şehirde birçok zenginliği yaşayacaksınız.

Melankolik bir hava da yok değil. Görkemli mimari içinde hafif bir hüzün seziliyor.

Türkiye nüfusu da gitgide artıyor deniyor. Etli mantılar, kuru fasulyeler. Yöresel yemekleri mutlaka tadımlamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.