Gürsel Korat Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı

Unutkan Ayna isimli eseriyle Gürsel Korat, bu yılki Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı. Ödül töreni 2 Haziran 2017 tarihinde düzenlenecek.

Gürsel Korat Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı

Gürsel Korat Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görüldü. Bu yıl 46’ıncısı düzenlenen Orhan Kemal Roman Armağanı, Gürsal Korat’ın “Unutkan Ayna” adlı romanına verildi. Roman, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.  

46. Orhan Kemal Roman Armağanı, “Unutkan Ayna” isimli romana verildi. Seçici kurulda Turhan Günay, M. Nuri Gültekin, Erendiz Atasü, Çimen Günay Erkol, Handan İnci, Yiğit Bener ve Nazım K. Öğütçü yer aldı. 12 Mayıs 2017 tarihinde Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde seçici kurulun yaptığı toplantı sonucu bu yılki ödülü kazanan eser ve yazarı açıklandı. 46. Orhan Kemal Roman Armağanı Seçici Kurulu, bu yıl Günsel Korat’ın “Unutkan Ayna” adlı eserini ödüle değer bulduğunu açıkladı.

Gürsel Korat, 60 eser arasından seçilen ödülünü 2 Haziran 2017 Cuma günü, İstanbul, Beyazıt’ta bulunan Orhan Kemal Kütüphanesi-Konferans Salonu’nda, Saat:10.30 da yapılacak olan Orhan Kemal’i anma töreninde alacak.

Kurul yaptığı basın açıklamasında “Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, tutuklu üyemiz Turhan Günay’ın yokluğunun acısını duyarak toplanmış, Turhan Günay’ın bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını dileyerek; Gürsel Korat’ın “Unutkan Ayna” romanını, 1.Dünya Savaşı yıllarının çatışmalı koşullarındaki bir Anadolu kentinde mülk bölüşümü, cinayetler ve yerel halkın siyasi otoriteyle ilişkisi gibi pek çok olayı ustaca bir kurguyla birleştirmesi, bu zor zamanlarda aşk, dostluk ve dayanışma gibi insani duyguları derinlikli bir şekilde işlemesi ve yaşadığımız döneme ilişkin uyarılar taşıması nedeniyle 2017 yılı, 46.Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görmüştür” dedi.

Editör: Serdar Tunatürk

Reklam
Yavuz Rençberler
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.