Pelin Buzluk en prestijli hikaye armağanını kazandı

15.05.2017
A+
A-

Sait Faik Hikaye Armağanı’nın bu yılki sahibi Pelin Buzluk oldu. 63. Sait Faik Hikaye Armağanı, Pelin Buzluk’un “En Eski Yüz” adlı eserine değer görüldü.

Pelin Buzluk en prestijli hikaye armağanını kazandı

Pelin Buzluk en prestijli hikaye armağanını kazandı. Bu yıl 63’üncüsü düzenlenen Sait Faik Hikaye Armağanı Pelin Buzluk’a değer bulundu. Pelin Buzluk “En Eski Yüz” adlı kitabıyla ödülü kazandı.

63. Sait Faik Hikaye Armağanı ödül töreni Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nda düzenendi. Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen ödülün jürisine Doğan Hızlan başkanlık etti. Jüride Jale Parla, Metin Celâl, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy yer aldı.

Sait Faik Hikaye Armağanı’nın bu yıl 63’üncüsü düzenlendi. Bu yılın ödülünü kanun hükmünde kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen yazar Pelin Buzluk “En Eski Yüz” kitabıyla kazandı. Jürinin ödül değerlendirmesinde Sait Faik Hikaye Armağanı’nı neden Pelin Buzluk’a değer bulduklarına dair şu açıklama yapıldı: “63. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın, Türk öykü geleneğini yeniliklerle günümüze taşıyan güçlü anlatımıyla; unutulmak istenen, dile getirilmekten kaçınılan acı ve arzu yüklü yaşantıları sade bir gerçeklikle canlandıran En Eski Yüz adlı kitabıyla Pelin Buzluk’a verilmesi oy birliğiyle uygun görülmüştür.”

PELİN BUZLUK KİMDİR? 

Pelin Buzluk, 1984’te Ankara’da doğdu. Ankara Atatürk Lisesinden mezun olduktan sonra ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümüne girdi. 2008’de lisans eğitimini tamamladı. Öykü ve yazıları 2002’den bu yana Varlık, Kitap-lık, Notos, Sıcak Nal, Dünyanın Öyküsü, Özgür Edebiyat, Akköy, Nikbinlik ve Kül Öykü dergilerinde yayımlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında mühendis olarak görev yapan Pelin Buzluk, 689 sayılı KHK ile ihraç edilmişti. Karar hakkında açıklama yapan Buzluk, “İhraç edilme sebebim büyük oranda akademisyenlere destek imzacısı yazarlar arasında yer almam” demişti

Editör: Pelin Çite

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.