Hababam Sınıfı’nın sırları ortaya saçıldı

Unutulmaz filmle ilgili müthiş sırlar ortaya çıktı. İnek Şaban, Kel Mahmut, Badi Ekrem gerçek hayatta kimdi? Filmin çekimini bir kadın öyle bir gerekçeyle engellemek istedi ki tam Hababamlık…

Hababam Sınıfı’nın sırları ortaya saçıldı

Hababam Sınıfı’nın sırları ortaya saçıldı. İnek Şaban gerçek hayatta kimdi? Badi Ekrem de gerçek hayatta vardı ama kimdi? Kel Mahmut da gerçek hayattan romana katılmıştı ama nasıl biriydi? Hababam Sınıfı’nın filminin çekilmesini bir kadın hangi gerekçeyle engelledi? Gerekçesi filmden daha komik. Tüm bu sırları Aydın Ilgaz açıkladı. 

Rıfat Ilgaz’ın oğlu Çınar Yayınları’nın kurucusu Aydın Ilgaz, Radyo Trafik Marmara’nın yayınına katıldı. Mert Erdoğan’ın sunduğu “Yazarın Dilinden” programına gelini Nilgün Ilgaz ile birlikte katılan Aydın Ilgaz, Hababam Sınıfı’yla ilgili ilgi çekici açıklamalarda bulundu. 

Rıfat Ilgaz’ın yazdığı Hababam Sınıfı’ndaki İnek Şaban karakteri gerçek hayatta da vardı. Rıfat Ilgaz bu karakteri gerçek hayatından romanına taşıdı. İyi ama kim bu İnek Şaban?

GÜLTEN DAYIOĞLU DA YAZARIN DİLİNDEN’E KONUK OLDU NELER ANLATTI

Türk sinemasının unutulmaz filmleri arasında yer alan Hababam Sınıfı’nın ünlü karakterleri arasında yer alan İnek Şaban, Rıfat Ilgaz’ın arkadaşının Safranbolu’dan arkadaşı olduğu ortaya çıktı. Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz, babasıyla ilgisi anılarını anlatırken bu açıklamayı yaptı. 

Ama sadece İnek Şaban’la ilgili sırrı değil, unutulmaz kahramanlar Kel Mahmut, Badi Ekrem’le ilgili de ilginç detaylar dinleyiciyle paylaşıldı. Hababam Sınıfı’nı ilk kez tiyatro sahnesine taşıyan o yıllarda lise talebesi olan ama sonra sinemamızın ünlü karakterleri arasına giren o isim kimdi? 

Hababam Sınıfı filmi çekilmek istenirken bir kadın karşı çıktı. Gerekçesi ise tam Hababamlık’tı. 

(Soldan) Mert Erdoğan, Nilgün Ilgaz, Aydın Ilgaz

Aydın Ilgaz ve Nilgün Ilgaz da Yazarın Dilinden prognamında

Edebiyatın usta ismi Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz ve gelini Nilgün Ilgaz, Radyo Trafik Marmara stüdyolarında, Mert Erdoğan’ın sunduğu “Yazarın Dilinden” programının konuğu oldu. Aydın Ilgaz, babasıyla ilgili anılarını paylaşırken Hababam Sınıfı’na dair birbirinden ilginç sırları açıkladı. Bu sırları Aydın Ilgaz’dan dinleyelim:

“Babam, Rıfat Ilgaz aslen bir öğretmendi. Yatılı okulda okumuştu. Ben de yatılı okulda okudum. Birbirimize anılarımızı anlatırdık. Babam Hababam Sınıfı’nı yazarken anılarımızı birleştirdi. Bacak İsmail bizim hocamızdı o sonra kitaptaBadi Ekrem oldu. Kendisinin arkadaşı Safranbolulu Öküz Ahmet, İnek Şaban oldu. Baba oğul aramızda anıları aktarırken bir prototip yaratıldı. Mesela Kel Mahmut’un gerçek hayatta saçı vardır ve çok gürdür. Bütün bunlar edebiyat dünyamıza canlılık getirdi. Hababam Sınıfı roman olarak başladı. Bir lise öğrencisi, Zeki Alasya, babama mektup yazıp ben bunu sahnelemek istiyorum diyor. Babam da diyor ki; tiyatro olabileceğini ilk farkeden kişi sensin o yüzden kabul ediyorum. Zeki Alasya okul hayatı boyunca oyun olarak sergiliyor. Daha sonra Küçük Sahne’de de sahnelendi. Ardından Atıf Yılmaz film yapmak istedi. Fakat orada sansürde bir hanım kel dedirtmem öğretmene dedi ve film yapılmasına müsade etmedi. Sonradan Arzu film, film sürecini başlattı.”

Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor

Aydın Ilgaz, sinema için yeniden Hababam Sınıfı’nın çekileceğini de açıkladı. Aydın Ilgaz, TİMS tarafından filmin çekileceğini bunun için de gazete ilanıyla oyuncu arandığını da açıkladı:

“Şu an yeniden bir Hababam Sınıfı projesi var. TİMS filmini yeniden çekmek istedi. Çok iyi niyetli başladılar. Gazete ilanıyla oyuncu seçmek istiyorlar. Arzu film de öyle yapmıştı, esas kadro değerli sanatçılardan oluşuyordu ama sınıfın öğrencileri böyle seçilmişti. Büyük bir proje olarak bakılıyor ve bu sefer olsun isteniyor. İyi bir ekonomik destek de var. Umuyoruz iyi olur.”

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.