Erdal Öz Edebiyat Ödülü Adalet Ağaoğlu’na

Onbirincisi bu yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Adalet Ağaoğlu’na değer bulundu. Çağdaş Türk romancılığında değerli üretimler yapan Adalet Ağaoğlu, ödülünü törenle alacak.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Adalet Ağaoğlu’na

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Adalet Ağaoğlu’na verildi. Bu yıl onbirincisi düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, romanlarıyla Türk edebiyatında özel bir yeri bulunan Adalet Ağaoğlu’na değer bulundu. Ödül için 22 Eylül 2018 pazartesi günü tören düzenlenecek.

Bu yıl ödül jürisinin başkanlığını Handan İnci üstlendi. Asuman Kafaoğlu Büke, Oğuz Demiralp, Sibel Irzık, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş ve Faruk Duman ise Seçici Kurul’da yer aldı.

Can Yayınları’nın kurucusu yazar Erdal Öz anısına düzenlenen “Erdal Öz Edebiyat Ödülü” bu yıl Adalet Ağaoğlu’na değer bulundu. Onbirinci Erdal Öz Edebiyat Ödülü töreni Dada Salon’da yapılacak. Ödül bu törende Adalet Ağaoğlu’na verilecek.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu, Adalet Ağaoğlu’na ödülün değer bulunmasını şu ifadelerle açıkladı: “16 Eylül 2018 Pazar günü toplanan Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu, çağdaş edebiyatımızın temel taşlarından Adalet Ağaoğlu’nu edebiyatımıza sağladığı tüm katkılardan dolayı bu yılki ödüle layık görmüştür. Adalet Ağaoğlu, arka planlarında Türkiye’nin sosyal, siyasi, kültürel yapılarını işlediği romanlarını, yenilikçi anlatım teknikleriyle kaleme almış, günlükleri, öyküleri, roman ve oyunlarıyla edebiyatımızın doruklarından biri olmuştur.”

METİN CELAL YENİ JÜRİDE OLACAK

Erdal Öz Edebiyat Ödülü jürisi her yıl bir üyenin ayrılıp bir başkasının katılımıyla yenileniyor. Altı yıldır jüride bulunan ve 2018 komitesinin başkanlığını yürüten Handan İnci, bu yıl teşekkür edilerek uğurlanacak.  Gelecek sene jüriye katılacak olan yeni isim ise edebiyat dünyamıza büyük katkıları bulunan Metin Celal olacak.

2008 yılından bugüne kadar verilen ödül, Handan Börüteçene’nin tasarladığı bir ödül heykelciği ve 15 bin TL’den oluşuyor. Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu,  küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak ve Cevat Çapan’a verilmişti.

2018 Erdal Öz Edebiyat Ödülü 22 Ekim Pazartesi günü Dada Salon’da yapılacak törenle Adalet Ağaoğlu’na verilecek.

ERDAL ÖZ EDEBİYAT ÖDÜLÜ HAKKINDA BİLGİ

Erdal Öz Edebiyat Ödülü, edebiyatımızın, yayıncılık ve kültür dünyamızın önemli ismi Erdal Öz’ün anısını yaşatmak amacıyla kurulmuş bir ödüldür. 2006 yılında, Erdal Öz yaşamını yitirdiği zaman, arkasında çok güçlü bir kültürel miras bırakmıştı. Türk edebiyatının en önemli isimleriyle yazışmalar, unutulmayacak dostluklar, kitaplaşmamış dosyalarca yazı, tartışma, her biri büyük ses getirmiş öykü kitapları, romanlar, incelemeler, anılar… Ama belki onun en önemli yanı durup dinlenmeden edebiyatımızın yeni kuşakları için çalışmak olmuştu. Yetmiş yaşına yaklaşırken hâlâ hiçbir daveti geri çevirmiyor, öykü panellerine, konferanslara katılmak için durmadan uzun yolculuklar yapıyordu. Edebiyata başladığı yıllardaki amatör heyecanını ve dostça gülümsemesini hiç yitirmemişti.

Ülkesinin edebiyat ortamını canlı görmek, insanların okumasını ve daha güzel bir dünya için düşünmesini yürekten istemek, bir kişilik özelliğidir. Bu soy aydınlar kolay yetişmez ve yetişenlerin de toplumsal çabalarının sahiplenilmesi gerekir.

Kurulduktan hemen sonra, birkaç yıl içinde Türkiye’nin en önemli edebiyat ödüllerinden biri haline gelen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün asıl amacı, bu nedenle, adının yaşamasının yanında, onun toplumsal çabalarının sürdürülmesidir. Ödül, nitelikli edebiyatın güncel tutulmasını amaçlar, bu nedenle bir kitaba verilmez. Yazılarının niteliğini sürekli tutan edebiyatçılara verilir. Basında ve edebiyat dünyasında zaman zaman değinildiği gibi bir “onur ödülü” değildir. Böyle bir yapıya dönüşmemesi ve niteliğinin hep yüksek tutulabilmesi için, Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu, özel bir sistemle çalışır. Buna göre, Can Yayınları adına seçici kurulda yer alan genel yayın yönetmenleri dışında, bu görevi üstlenen altı aydınımız, her altı yılda bir yerini başkalarına bırakır. Bu da, edebiyatın sürekli değişen ruhunu, genç kuşaklar tarafından oluşturulan bakış açılarını seçici kurulun demokratik yapısının içine taşıma anlamına gelir. Uzun tartışmalara, sağlıklı sonuçlara kapı açar.

Türkiye’nin edebiyat ortamının, kalıcı, edebiyatın asıl değerlerini öne alan, Erdal Öz’ün hep severek kullandığı “uzun-satar” yapıtların hak ettikleri biçimde değerlendirildiği kurumlara gereksinimi vardır. Böyle kurumları olmayan bir ülkenin kültür yaşamının giderek çürüyeceği ve yok olacağı açıktır. Erdal Öz Edebiyat Ödülü işte bu kurumlardan yalnızca biridir. Dileğimiz, iyi edebiyatın yalnızca ödüllendirilmesi değil, daha çok okunması ve tartışılmasıdır.

Editör: Serdar Tunatürk

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.